Devlet destekli kredi paketleri milyonlarca kişi tarafından yakından takip edilmektedir. Bu bağlamda beklenen müjde SGK’ dan geldi. SGK’ nın devreye girmesi ile sıfır faizli kredi müjdesi merak konusu oldu. Devlet destekli kredi paketinin detayları araştırılmaya başlandı. 

SGK’dan Müjde!

Küresel ve yurt içi piyasalarda yaşanan gelişmeler yakından takip edilmelidir. Uluslararası sistemde entegre bir yapının olmasından kaynaklı yaşanan olayların iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda Merkez Bankası’ nın açıklamış olduğu politika faizi kararı ile politika faiz oranı hızla artarken aynı zamanda ve ne yazık ki bankaların kredi faiz oranlarında da yansımaya başladığını ifade edebiliriz.

Bankaların kredi faiz oranlarının yüksek olmasından kaynaklı bilhassa taşıt, ihtiyaç ve konut kredisi faizlerinde sert artışların yaşanmasından dolayı devlet destekli kredi paketleri bu bağlamda binlerce kişi tarafından yakından takip edilmektedir. Bu bağlamda SGK tarafından verilen müjde araştırılmaktadır. Dolayısı ile SGK ve TOKİ ortaklığı ile başlatılan faizsiz kredi paketinde şartlar merak konusu oldu.

Ev Sahibi Olmak İsteyenlere Sıfır Faizli Kredi Fırsatı!

Ev sahibi olmak isteyenler için müjde SGK’ da n ve TOKİ’ den geldi. TOKİ’ nin yaptığı duyuruda aranılan şartlara sahip olan kişilere faizsiz konut kredisi verileceği açıklandı. Dolayısı ile ev sahibi olmak isteyen kişiler için düşük faizli değil faizsiz kredi fırsatı merak konusu oldu.
Yapılan açıklamada “Toplu Konut Fonu’ ndan Şehit Ailelerine, Malulleri ile Dul ve Yetimlere Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Yönetmeliği” 21 Eylül 1991 tarih ve 20998 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelik; faizsiz konut kredisi kullanacak hak sahibi kapsamının genişletilmesi nedeniyle 13.02.2014 tarih ve 28912 sayılı “Toplu Konut İdaresi Tarafından Şehit Ailelerine, Harp ve Vezife Malulleri ile Dul ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Hakkında Yönetmelik” ile yürürlükten kaldırılmıştır. Bu yönetmeliğin çıkış tarihinden önce kredi kullananlara eski yönetmelik hükümleri uygulanacaktır. Hak sahibi vatandaşların, krediden yararlanabilmek için almak istedikleri konuta ait tapu belgesi ile birlikte Ziraat Bankası'na başvurması gerekmektedir. Şehit Kredisinden yararlanılarak edinilecek konutlar için herhangi bir kısıtlama bulunmamakta, tapunun en fazla bir yıl önce alınmış olması yeterli olmaktadır. Kredi ile istenilen yörede ve istenilen büyüklükte konut edinmek mümkündür. Kredi miktarı her yıl Devlet İstatistik Enstitüsü’nce Türkiye geneli için ilan edilen yıllık fiyat artış oranı kadar artırılır. Kredinin miktarı 2023 yılı için 396.000,00 TL’dir” ifadelerine yer verildi. 

Açıklamanın devamında “kredinin geri ödenmesi, hak sahibinin her türlü tazminat dahil almakta olduğu maaşının ¼’ü tutarındaki miktarın T.C. Sosyal Güvelik Kurumu’ nca kesilmesi suretiyle yapılır. Kredinin vadesi borcun tamamen ödendiği zamandır. Krediye faiz uygulanmaz. Ancak, kredinin açılışında bir defaya mahsus olmak üzere hak sahibinin kredinin %1’ i oranında masraf alınır” ifadelerine yer verildi. 

Peki faizsiz konut kredisi başvurusu nereden yapılır şeklinde bir soru soracak olursak: 120 ay vadeli 250 bin TL faizsiz konut kredisi başvurusu yapan bir kişinin aylık taksit ödemesi 2.083 TL olarak hesaplanırken kredi işlemleri ise Ziraat Bankası’ ndan yürütüleceği şeklinde cevap verilecektir. Ayrıca SGK’ dan hak sahipliği belgesinin de talep edilmesi gerekmektedir. Dolayısı ile bu belgeyi alan kişilerin TOKİ destekli sıfır faizli kredi çekebileceğini ifade edebiliriz.