Uzun zamandır ülkenin gündeminde olan ve çözümlenmeyi bekleyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu, geçtiğimiz Mart ayında çözüme kavuşturuldu. EYT'nin gündeme gelmesiyle çok sayıda kişi emekliliğe ilişkin araştırmalar yapmaya başladı. Vatandaşlar, E-devlet'te açılan 'Çalışma Hayatım' sayfasından emekliliğine ilişkin kalan yaş ve prim sayısına dair bilgilere erişebiliyor.

Emekliliğe ilişkin yapılan son bilgilendirme emeklilikle ilgilenen vatandaşları harekete geçirdi. Hizmet dökümünde bulunan bazı harf kodlarının emekliliğin iptaline ve hatta varsa ödenen maaşların geri iade edilmesine sebep olabileceği ifade edildi.

emeklilik-sgk

Hizmet Belgesindeki Hangi Harflere Dikkat Edilmeli?

Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ödenen prim günlerinin doğruluğunu tespit etmek adına hizmet belgesindeki Ş, K ve S gibi harflere ayrıca özen göstermek gerekiyor. Emekli maaşlarının iptaline ve hatta maaşların faiziyle geri ödenmesine dahi bu harf kodları sebep olabiliyor.

Sigorta prim listenizdeki bazı harfler, hizmet dökümünüze baktığınızda görüyorsanız bu harfler emekliliğinizi ya da sigortanızı iptal ettirebilir.

Hizmet dökümünde gördüğünüz Ş harfi, sizi sigortalı bildiren iş yerinin şüpheli iş yeri kapsamında olduğu ve iş yeri hakkında denetim/inceleme yapılacağı anlamına gelir.

Bir işyerine 'Ş-Şüpheli' kodu konulmasından sonra, bu iş yeri hakkında denetim süreci başlatılır. Denetim, bu iş yerinden sahte sigortalı bildiriminde bulunup bulunulmadığının tespiti amacıyla yapılır.

sgk-odeme

Emeklilik İptal Edilebilir!

Denetim sonucu çıkana dek iş yerinin Ş olan kodu değiştirilmez, denetim sonucuna göre, sahte sigortalı bildirimi yapıldığı belirlenirse Ş kodu, S (sahte iş yeri) olarak değiştirilir ve bu iş yerinden yapılan sahte hizmet bildirimleri iptal edilir.

Herhangi bir sorun bulunmadığı tespit edilirse Ş kodu tamamen kaldırılır ve bu iş yerindeki hizmet bildirimleri geçerli kabul edilir. Denetimin ne kadar sürede sonuçlanacağı konusunda kesin bir şey söylemek mümkün değil.

Denetim sonuçlanmadan da, bu iş yerinden bildirilen sigortalılar, yani hizmet dökümünde Ş harfi bulunan sigortalılar emeklilik talebi yapabilir, hatta aylıkları da bağlanır.

SGK Hizmet Dökümüne Nasıl Bakılır?

Denetim sonucunda bildirilen hizmetlerin sahte olması sebebi ile iptal edilmesi sonucu emeklilik hakkını kaybedenlerin aylıkları kesilir ve yersiz ödenmiş olan aylıklar geri istenir. Yapılan bu bilgilendirme sonrası vatandaşları korku saldı. Pek çok kişi, hizmet dökümüne nereden ulaşacağı yönünde sorgulamalar yapmaya başladı. SGK hizmet dökümü sorgulaması e-devlet üzerinden yapılıyor.

E-DEVLET SGK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA SAYFASI