Orhan Pamuk’tan sonra bir Türk daha Nobel ödülüne layık görüldü. Prof. Dr. Aziz Sancar, İsveçli Tomas Lindal ve Amerikalı Pol Modrih’le birlikte Nobel Kimya Ödülünü kazandı.
Aziz Sancar, Paul Modrich ve Tomas Lindhal; hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları nedeniyle Nobel Kimya Ödülüne layık görüldü.
Aziz Sancar, Mardin’in Savur ilçesinde okuma yazmayı bilmeyen fakat eğitime önem veren bir ailenin 8 çocuğundan biriydi. İstanbul Tıp Fakültesini okuyan Sancar, yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edildi. Kuzey
2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü alan ve bu ödülü kazanan ilk Türk olarak tarihe geçen Orhan Pamuk’un ardından Sancar, Nobel Ödüllü ikinci Türk oldu. Toplam da 300’e yakın bilimsel makale yazmış ve birçok başarıya imza atmış olan Sancar, özellikle kanser alanında yaptığı buluşlar ile dikkatleri üzerine çekti. 2005 yılın da Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne üye olarak seçildikten, bir sene sonra Türkiye Bilimler Akademisi’ne de asil üye olarak seçilen Sancar, Kuzey Karolina Üniversitesi’nde profesör olarak çalışmaktadır. Sancar aynı zamanda eşi ile birlikte üniversite yakınlarında bulunan Carolina Türk Evi’ni de kurdu.
Edebiyat Ödülünün yarın açıklanması beklenirken, Cuma günü Barış, Pazartesi günü ise Ekonomi Ödülü açıklanacak.
Nobel Ödülü sahipleri ödüllerini Alfred Nobel’in ölüm tarihi olan 10 Aralık’ta gerçekleşecek törenle alacak.
(İHA)