2023 YKS sınav sonuçlarına göre istedikleri üniversitelerdeki programlar için tercih yapan adaylar, ÖSYM tarafından açıklanacak olan YKS tercih sonuçlarını büyük bir heyecanla bekliyordu. YKS tercih sonuçları geçtiğimiz Cumartesi günü akşam saatlerinde açıklandı. Üniversite tercihlerinin açıklanmasının ardından öğrenciler ve veliler yurt araştırmalarını yoğunlaştırdı. 

Özellikle İstanbul'daki üniversiteleri kazanan öğrenciler, yaşam şartlarının ağırlığı ve ev kiralarının yüksekliği sebebi ile yurtlara yöneldi. İstanbul'daki özel yurtların fiyatlarının da bir hayli uçuk olmasından dolayı öğrenci ve veliler çareyi İBB yurtlarında arıyor. Bu kampsamda, İBB öğrenci yurtlarına başvuruların ne zaman yapılacağı merak ediliyordu. Öğrenci ve velilerin beklediği müjdeli haber bugün verildi.

ibb-ogrenci-yurdu

İBB Öğrenci Yurtları Başvuruları Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), yükseköğrenim öğrenci yurtlarına başvuruların başladığı ifade edildi.

İBB tarafından yapılan açıklamada, belediyenin yurt sayısını ve hizmet verdiği öğrenci sayısını her sene artırdığı bilgisi verildi.

Bu sene 8 kız öğrenci yurdunda 2 bin 849, 6 erkek öğrenci yurdunda 2 bin 342 olmak üzere toplam 5 bin 191 öğrenciye hizmet verileceği kaydedile açıklamada, yurtlara başvuru yapmak isteyenlerin "https://yurt.ibb.istanbul/" adresinden başvuruda bulunabileceği aktarıldı.

İBB Yurtları Başvuru Şartları Neler?

İBB yurtlarına yapılacak başvurularda, öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumunda kaydının yapılması, ailelerinin İstanbul il sınırları dışında yaşaması ve 30 yaşını doldurmamış olmak gibi şartlar aranıyor. Çevrim içi olarak yapılacak başvurular için 7 günlük bir süre tanınacağı, başvuru ekranının 27 Ağustos gece 23.59'a kadar açık olacağının altı çizildi.

İBB Yurt Başvurusu Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Başvuru sonuçları ise 11 Eylül'den itibaren aynı internet sitesi üzerinden açıklanacak. İBB tarafından yapılan açıklamada "15-21 Eylül tarihleri arasında 5 iş gününde asil listede yer alan öğrenciler, 23-29 Eylül tarihleri arasında ise yedek listedeki öğrenciler 09.00-19.00 saatleri arasında İBB yurtlarına kayıt yaptırabilecek. Belirtilen tarihlerin dışında gelen ya da internet sitesinde belirtilen kayıt evraklarını eksik teslim edenlerin kayıtları alınmayacak." denildi.

ogrenci-yurdu-istanbul

İBB Yurtları Ne Kadar?

Açıklamada, yurtların bu seneki ücretinin kahvaltı ve akşam yemeği dahil 1300 TL olmasının planlandığı da aktarıldı.

İBB Öğrenci Yurtları Nerede?

İBB Yurtları Şu Şekilde Duyuruldu:

"Örnektepe Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu, Avcılar Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu 1, Avcılar Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu 2, Gaziosmanpaşa Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu, Esenyurt Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu, Bayrampaşa Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu, Şişli Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu, Eyüpsultan Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu, Ümraniye Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu, Maltepe Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu, Bağcılar Cüneyt Arkın Erkek Öğrenci Yurdu, Küçükçekmece Kız Öğrenci Yurdu, Küçükçekmece Erkek Öğrenci Yurdu, Kadıköy Kız Öğrenci Yurdu."