Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi ortaklığında ‘Meme Kanserinde Erken Tanı ve Tedavi Yaklaşımları’ konulu panel gerçekleştirildi.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi ortaklığında 1-7 Nisan Kanser haftası dolayısıyla ‘Meme Kanserinde Erken Tanı ve Tedavi Yaklaşımları’ konulu panel gerçekleştirildi. Panelde kanserde erken tanının önemine değinildi.
Leyla Atakan Kültür Merkezi Şefik Postalcıoğlu Salonu’nda yapılan panele Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, Prof. Dr. Görkem Aksu, Prof.Dr. Kazım Uygun, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Bekir Köksal ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr. Yılmaz Oktay da katıldı.
Kadınlarda görülen en yüksek kanser olan meme kanseri ile ilgili gerçekleştirilen panelde, kanserde uygulanan tedavi yöntemleri ve erken tanı yöntemlerinden söz edildi. Panelde konuşan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, “Kanser ülkemizde en çok rastlanan ölüm nedenlerinin ikincisidir. Bizlerde Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz ile beraber 1-7 Nisan arası olan Kanser Haftası’na dikkat çekmek için bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Bu konuda duyarlı olduğu için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Hastalığın teşhis edilmesi ve erken tanı ile tamamen iyileştirilebilmesi için kadınların düzenli olarak kontrollere gitmeleri gerekiyor. 40 yaşına kadar olan bayanların senede bir kere, 40 yaşından yukarı kadınların ise senede 2 kere hekim kontrolü yaptırması gerekiyor. Ayrıca kadınların göğüs bölgelerinde bir sertlik hissetmeleri halinde hekimlerine görünmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.