"türkiye’nin Büyüme Potansiyeli Artacak"

24 Kasım 2014 Pazartesi 17:31
Bu haber 742 kez okundu

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Bakanlar Kurulu’na sunum yaptı. Başçı sunumunda "Yapısal dönüşüm programının uygulamaya geçmesiyle birlikte Türkiye’nin büyüme potansiyeli kademeli olarak artacaktır" dedi. Türkiye Cumhuriyet...

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Bakanlar Kurulu’na sunum yaptı. Başçı sunumunda "Yapısal dönüşüm programının uygulamaya geçmesiyle birlikte Türkiye’nin büyüme potansiyeli kademeli olarak artacaktır" dedi.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın Bakanlar Kurulu’nda yaptığı sunumu açıkladı. Açıklamalar şu ifadelere yer verildi; "Küresel talep zayıflarken iç talep büyümeye daha fazla katkı vermeye başlamıştır.
Tüketici kredilerinin ılımlı seyri ve dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler cari dengedeki iyileşmeyi destekleyebilecektir.
Yılın başında alınan makroihtiyati önlemlerin ve para politikasındaki sıkı duruşun çekirdek malların enflasyon eğilimi üzerindeki olumlu etkileri gözlenmektedir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.
Mevcut para politikası duruşu altında enflasyonun 2015 yılında Enflasyon Raporunda belirtilen görünümle uyumlu bir düşüş sergileyeceği öngörülmektedir. Yapısal dönüşüm programının uygulamaya geçmesiyle birlikte Türkiye’nin büyüme potansiyeli kademeli olarak artacaktır."
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x