Türkiye Cenevre’de Masaya Yatırılacak

26 Ocak 2015 Pazartesi 10:19
Bu haber 650 kez okundu

Türkiye’nin insan hakları durumunun Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi bünyesindeki Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması (EPİM) çerçevesinde Cenevre’de inceleneceği bildirildi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada,...

Türkiye Cenevre'de Masaya Yatırılacak
Türkiye’nin insan hakları durumunun Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi bünyesindeki Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması (EPİM) çerçevesinde Cenevre’de inceleneceği bildirildi.
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin insan hakları alanındaki durumunun Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi bünyesindeki EPİM çerçevesinde 27 Ocak 2015 tarihinde Cenevre’de inceleneceği belirtilerek, "İnceleme sırasında ülkemiz, Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç başkanlığında bir heyetle temsil edilecektir. Heyetimizde Bakanlığımızın yanısıra, Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden temsilciler yer alacaktır" denildi.
Birleşmiş Milletler’in en önemli forumlarından birisi olan İnsan Hakları Konseyi tarafından 2008 yılında faaliyete geçirilen EPİM’in düzenli aralıklarla BM üyesi tüm ülkelerin insan hakları alanındaki durumlarının diğer üye devletlerce sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla gözden geçirildiği bir süreç olduğu kaydedilen açıklamada, Türkiye’nin bu kapsamdaki ilk incelemesinin 10 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirildiği hatırlatıldı. Cenevre’de yarın yapılacak incelemeye 2010’daki birinci turdan bu yana Türkiye’nin insan hakları alanında gelişen durumuna ilişkin raporun esas teşkil edeceği vurgulanan açıklamada, “Bu rapor, Bakanlığımızın eşgüdümünde hem ilgili kurumlarımızın katkılarıyla hem de sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınarak hazırlanmış ve 24 Ekim 2014 tarihinde İnsan Hakları Konseyi’ne sunulmuştur. Ülkemiz EPİM’e ve BM İnsan Hakları Konseyi’nin çalışmalarına önem vermekte, hem EPİM incelemeleri sırasındaki yapıcı müdahaleleriyle hem de Konsey’in diğer çalışmaları sırasında sergilediği kapsamlı işbirliğiyle BM’nin bu platformuna mühim katkılar sağlamaktadır" ifadesi kullanıldı.
(İHA)
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x