’’sayın Valimiz Yanlış Yapmıştır’’

24 Kasım 2014 Pazartesi 23:59
Bu haber 766 kez okundu

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu’nun ardından Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in ’’sinagog’’ açıklamasını değerlendirerek, ’’Sayın Valimiz yanlış yapmıştır.’’ dedi.Başbakan Yardımcısı ve Hükümet...

''sayın Valimiz Yanlış Yapmıştır''
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu’nun ardından Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in ’’sinagog’’ açıklamasını değerlendirerek, ’’Sayın Valimiz yanlış yapmıştır.’’ dedi.
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu’nun ardından açıklamalarda bulundu.
Edirne’deki sinagog meselesini de değerlendiren Arınç, "Biz Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak bunu büyük bir şevkle restore ettik ve bitmek üzere, 4 milyon lira civarında masrafımız oldu. 1907’de 1985’lere kadar sinagog olarak hizmet etmiş bir ibadet yeridir ve biz ülkemizde yaşayan farklı inanç gruplarına da azınlıklara da onların vakıflarına da eşit gözle bakıyoruz, objektif gözle bakıyoruz, onları Türkiye’nin parçası olarak görüyoruz. Dolayısıyla sinagogu tekrar restore ederken bugüne kadar ibadet yapılmış olan bir yerden ibadet yapma fonksiyonunu almayı düşünmedik, kendilerine de bunu bildirmiştik. Yalnız şu var: Musevi cemaati maalesef Türkiye’de çok azaldı, sadece İstanbul’da 2 bin civarında bir mevcudiyetten bahsediliyor. Daha önce Edirne’de 20 bin civarında Musevi varken ve bu sinagogta ibadet ediyorken şu anda sadece 1 kişinin olduğu biliniyor. Bu hiç önemli değil ama bir özellik olsun diye söyledim. Sinagog sinagogtur, Osmanlı padişahları döneminde yapılmıştır ve Osmanlı’nın da Cumhuriyetimizin de dini özgürlükler anlamında farklı inanç gruplarına tanıdığı imkanları en güzel şekilde ifade etmektedir. Sayın Valimiz yanlış yapmıştır. Kendisini çok sever, sayar ve takdir ederim. Daha önce Bakırköy Kaymakamlığı’ndan beri tanırım, hissi davranmıştır yani Mescid-i Aksa’da veya bir başka yerde yapılan zulümleri biz kınıyoruz, bunları kabul etmiyoruz. Ama orada onlar yapılıyor diyerek buradaki Musevi vatandaşlarımıza veya Yahudilere kötü gözle bakamayız. ’Siz orada şunu yaptınız biz de burada sinagogu kapatacağız veya ibadet etmenize engel olacağız’ bu çağ dışı bir düşüncedir, biz bunun tarafında değiliz. Birileri bunu alkışlasa bile elbette bunun yanlış olduğunu her zaman söyleriz. Ben de Musevi Cemaati’nin başkanı Sayın İshak İbrahimzade’ye, Hahambaşı Sayın Haleva’ya geçmişte de bugünde de bunların teminatını vermiş bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Aslına Valimizin sözleri çıplak olarak bakıldığında ki özür dilediğini ve açıklama yaptığını biliyorum. Yani ’onlar orada bu zulmü yapıyorlar ama bakın biz de burada bunlar restore ediyoruz’ demiş. Ancak sözlerinin arasına maksadını aşan bazı cümleler ki onları kabul etmek mümkün değil, duygusallığı da bunları karıştırınca biraz kötü bir anlayış ortaya çıktı. Sayın Valimizin açıklamasını ben yeterli görüyorum ve hiç kimse bu teminattan vazgeçtiğimizi düşünmesin" ifadelerini kullandı.
(İHA)
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x