Kritik Toplantı Sonrası Basın Açıklaması

22 Kasım 2014 Cumartesi 20:08
Bu haber 832 kez okundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğin korunması için ABD ile işbirliğini derinleştirerek daha da etkin kılmaya...

Kritik Toplantı Sonrası Basın Açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğin korunması için ABD ile işbirliğini derinleştirerek daha da etkin kılmaya kararlıyız” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Beylerbeyi Sarayı’ndaki akşam yemeğinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, “Sayın Biden’i ülkemizde tekrar ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Türkiye ve ABD malum yakın iki müttefik ülke. Ortak ve dost olarak stratejik ortaklıktan model ortaklığa bir geçiş sürecini başarmış olan iki ülke. Ortadoğu’dan Afganistan’a Balkanlardan Doğu Akdeniz ve Kafkaslara kadar uzanan geniş bir coğrafya da geniş bir işbirliğine sahiptir. Bu işbirliği uluslararası barış ve istikrarın muhafazası, terör ve aşırıcılıkla mücadele, enerji güvenliği ve kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi gibi birçok önemli meseleyi çerçevelemekte ve bunlara karşı mücadeleyi gerektirmektedir” dedi.
“ABD ile işbirliğimizi güçlendirerek devam ettirmek istiyoruz” diyen Erdoğan, “Sayın Biden ile az önce yaptığımız görüşmede ve bilahare onuruna verdiğimiz yemekte de konuları ele alma fırsatımız oldu. Her şeyden önce Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmeler ile DEAŞ tehdidi konusunda etraflıca bir görüşme imkanımız oldu. Gerek DEAŞ’in Musul’da doğuşu tekrar Musul’a dönüşü, Suriye’de palazlanması bütün bu süreçleri ele alma fırsatımız oldu. Tabii ki bu konuda ayrıntılı görüşmeyi bugüne kadar sürdürdük ve sürdürmeye de devam ediyoruz. Aynı şekilde Kıbrıs, Ukrayna, Kafkaslar, Afganistan… Ortaya çıkan bu bölgedeki güncel gelişmeleri, karşı karşıya bulunduğumuz sorunları ele alma imkanımız oldu. Gündemde ön planda olan bu meselelere ilaveten diğer bazı bölgesel ve küresel konuları da birlikte değerlendirme fırsatımız oldu. Özelikle Kuzey Afrika’daki son gelişmeleri değerlendirme imkanımız oldu ve istişare ettiğimiz pek çok konuda ABD ile fikir birliği içinde olduğumuzu da memnuniyetle gördüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konudaki işbirliğimizi ileri götürme yönünde ortak kararlılığa sahip olduğumuzu da müşahede ettik. En önemlisi iki NATO müttefiki olarak birbirimizin savunma ve güvenliğine olan bağlılığımızı bir kez daha teyit ettik” diye konuştu.

“KÜRESEL BARIŞ GÜNÜMÜZDE CİDDİ TEHDİTLERLE KARŞI KARŞIYADIR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel barış günümüzde ciddi tehditlerle karşı karşıyadır. Bunun yansımaları bölgemizde özellikle kendini gösteriyor. Buna karşılık uluslararası sistem bir yandan arka arkaya gelen bölgesel şoklarla sarsılırken diğer yandan kendisinden beklenen dengeleyici ve düzenleyici rolü ifa etmekte maalesef yetersiz kalıyor. İşte stratejik ortamda Türkiye ve ABD arasındaki stratejik işbirliği ve dayanışma daha da büyük anlam ve önem kazanıyor. ABD ile yakın işbirliği ve eşgüdüm içerisinde atacağım bu adımlar hem bölgemizde hem ötesinde yaşanan gelişmelerin yönünü tayin edecek niteliktedir. Bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğin korunması için ABD ile işbirliğini derinleştirerek daha da etkin kılmaya kararlıyız. Bugün ki görüşmelerimiz bu bakımdan çok çok önemlidir. ABD ile ilişkilerimiz ortak değerler ve müşterek menfaatler temelinde karşılıklı saygıya dayalı biçimde günün stratejik şartlarına uyum sağlayarak gelişiyor. Türkiye ve ABD ilişkilerimizin bugün her zamankinden daha kapsamlı ve daha güçlü olduğuna inanıyorum” dedi.

“DÜNYANIN KOLEKTİF OLARAK YÜZLEŞTİĞİ ÇOK ÖNEMLİ SORUNLAR VAR”
Ortak basın toplantısında söz alan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ise, “Bugün bu dostluğun derinliği ve bu ortaklığın önemi gerçekten her zaman olduğundan daha fazladır şuanda. Dünyanın kolektif olarak yüzleştiği çok önemli sorunlar var. Başkan ile Irak ve Suriye konularını uzun zamandır görüşüyoruz. Bugün yine uluslararası bir koalisyonun bir parçası olarak IŞİD’i zayıflatmak ve yenmek için uluslararası koalisyonunun bir parçası olarak çalışmalarından bahsettik. Ortak stratejiler geliştirdik. Irak konusunda Cumhurbaşkanı Irak’ta ki gelişmeler ile ilgili değerlendirmelerini bana aktardı. Dün akşam bu sabah Başbakan ile görüme fırsatını buldum ve kendisi Irak’tan yeni döndü. Kendisiyle aynı fikirdeyiz ve aynı görüşlere sahibiz. Ben Cumhurbaşkanına da söyledim. Yeni Irak hükümeti ile ilgili çok memnun olduğumu söyledim ve kendisinin hükümetinin onlarla diyalog kurma konusunda liderliğini takdir ettiğimi söyledim” dedi.

“TÜRKİYE BU KONUDA ÇOK CİDDİ BİR LİDERLİK GÖSTERDİ”
“Türkiye bu konuda çok ciddi bir liderlik gösterdi. Tabii bu hafta Başbakan Davutoğlu’nun Bağdat ve Irak ziyarette dahildir” diyen Biden, şunları söyledi:
“Suriye konusunda çeşitli konularda alternatifleri görüştük. IŞİD’i zayıflatmak ve yenmek konusuna ilave olarak aynı zamanda Suriye muhaliflerini güçlendirmek. Siyasi geçiş sürecini desteklemek ve siyasi geçiş sürecini desteklemek şeklinde olmalıdır. Ilımlı Suriye muhaliflerini eğitmek ve dağıtmak konusundaki çabalarımızdan bahsettik. Türkiye Suriye’de olanlardan dolayı çok büyük bir ağır bir insancıl yükü taşımaktadır. Bana söylenenlere göre 1.6 milyon mülteciye kucak açmıştır. Türkiye onlara insancıl ihtiyaçlarını sağlıyor. Yiyecek ve eğitim gibi. Türk hükümeti ve halkı bu insanlara kucak açmıştır. Bu kadar yüksek sayıda mülteciyi ağırlamak gerçekten çok büyük bir maliyeti olan bir şeydir. ABD de bu konuda destek veriyor. Sizin yapmış olduğunuz çabalar çok önemli gerçekten. Türkiye’nin yaptığı şeyler sayesinde biz de 3 milyar dolar bu çabaya harcıyoruz. Bunun 200 milyon doları Türkiye’ye harcanıyor. Tabi sizin maliyetiniz çok daha yüksek ama kolektif olarak bizde bu krizin insancıl yönüyle çalışıyoruz. Bu insancıl çalışmalarınızın da ötesinde ülkenizde Suriye ve Irak’taki savaş meydanlarına akan yabancı savaşçıların önlenmesi ve finansal kaynaklarının kurutulması konusunda atacağımız adımlardan bahsettik.”
Kıbrıs’tan da bahsettiklerini belirten Biden, “Ben Mayıs’ta Kıbrıs’a gittim ve Sayın Başkan ile görüştüm. ABD olarak BM liderliğindeki adanın iki toplumun iki bölgeli bir federasyon olarak birleştirilmesi konusunda çabaları desteklemektedir. Bugün eğer siyasi irade varsa Türkiye de dahil hem bölgede hem de adadaki tüm halkın çıkarına uygun olacak bir çözüm için potansiyel vardır. Ve bunun gerçekleşmesi için gerginliğin düşürülmesi ve müzakere masasına dönülmesi odaklanmak gerekmektedir. Doğu Akdeniz’deki ciddi enerji potansiyeli göz önünde alındığında iki toplumun işbirliği içinde bir gelecek oluşturması her iki toplum için sağlayacağı ödüller çok yüksektir” diye konuştu.

“TÜRKİYE’YE İHTİYACIMIZ VAR, SANIRIM TÜRKİYE’DE BİZE İHTİYACI OLDUĞUNA İNANIYOR”
Biden, “Bu ziyarette ayrıca sağlam ekonomik ortaklığımızdan da bahsettik ayrıca çok önemli STK’lar ile görüşmelerimiz oldu bugün. Sayın Cumhurbaşkanı ülkelerimiz 60 yıldır müttefik olarak birlikte çalışmıştır. Bugün yine şuanda yüzleştiğimiz sorunlarla ve zorluklarla başa çıkabilmek için yine birlikte çalışarak Türkiye ve ABD arasındaki stratejik ortaklığı güçlendirmeye devam ediyoruz. Daha önce de söylediğim gibi bizim Türkiye’ye ihtiyacımız var ve sanırım Türkiye’de bize ihtiyacı olduğuna inanıyor. Yakınız yakın olmaya devam edeceğiz ve yakın bir şekilde bütün bu sorunlarla nasıl yaklaşacağımız konularında görüşmelerimize devam edeceğiz. Misafirperverliğiniz ve dostluğunuz için teşekkür ediyorum” dedi.
(İHA)
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x