"barış Ve İtidal Temas Grubu" Başbakanlıkta

26 Ocak 2015 Pazartesi 11:43
Bu haber 772 kez okundu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez başkanlığındaki "Barış ve İtidal Temas Grubu" üyelerini kabul etti.Başbakan Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in başkanlığını yürüttüğü Barış...

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez başkanlığındaki "Barış ve İtidal Temas Grubu" üyelerini kabul etti.
Başbakan Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in başkanlığını yürüttüğü Barış ve İtidal Temas Grubu’nu Başbakanlık Merkez Bina’da kabul etti. Basına kapalı gerçekleştirilen kabulde, mezhep itilafları, Avrupa’da son dönemde yükselen İslamofobi ve İslam dünyasında yaşanan son gelişmelerin masaya yatırılması bekleniyor.
Barış ve İtidal Temas Grubu, geçen yıl, İstanbul’da 32 ülkeden yaklaşık 150 alimin katılımıyla düzenlenen Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi Toplantısı’nda alınan kararla oluşturulmuştu. Grubun, İstanbul’da tarihi Ertuğrul Tekkesi’nde gerçekleştirilen ilk toplantısının ardından Ankara’daki toplantısında mezhep ihtilafları konusu üzerinde duracağı belirtildi.
Çalışmalarını barış inisiyatifi prensibiyle gerçekleştirecek olan grubun, öncelikli olarak İslam bilginleri, dini kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla da temas halinde çalışmalarını yürüteceği, Şii-Sünni ihtilafının olduğu her yerde kardeşlik ahlakı ve barış için çalışmalar yapacağı ve İslam dünyasında yaşanan gelişmeleri masaya yatıracağı kaydedildi.

HEYET, BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NA İYİ HEYET MEKTUBU SUNACAK
Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu, bugün gerçekleşen kabullerde iyi niyet mektubunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunacak. İyi niyet mektubu tüm İslam Ülkeleri devlet başkanlarıyla birlikte İslam Dünyasının önde gelen bilginlerine ve dini kurumlarına da gönderilecek.

BAŞKANLIĞINI DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ YÜRÜTÜYOR
Başkanlığını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in yaptığı Barış ve İtidal Temas Grubu’nun Başkan Yardımcılığını Katar’dan Prof. Dr. Ali Muhyiddin El-Karadaği ve Lübnan’dan Dr. Ali El-Hakîm, Genel Sekreterlik görevini ise Suudi Arabistan’dan Prof. Dr. Munir El-Beyati yürütüyor.
"Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu"nda idari heyetin yanında Yemen’den Dr. Abdulwahab Lutf El Dailami, Irak’tan Dr. Huseyın Gazı Al-Samarrai, İran’dan Hojatoeslam Ahmad Moballeghi, Filistin’den Dr. Nawaf Tekrory, Suriye’den Dr. Mouaz Al Khatıb, Bosna Hersek’ten Bosna Hersek Reisu’l-Uleması Hüseyin Efendi Kavazoviç ve Tunus’tan Abdulmajid Najjar üye olarak bulunuyor.
(İHA)
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x