’en Güzel 99 Isim’ Dünyayı Gezecek

23 Ocak 2015 Cuma 16:39
Bu haber 4815 kez okundu

Türkiye’nin ilk ve tek Türk İslam Eserleri Sanat Galerisi Kumbaracı 4, tamamı ünlü hattat Mustafa Cemil Efe’nin yazdığı Esma’ül Hüsna koleksiyonunu yurt içi ve yurt dışında sanatseverlerle buluşturuyor.Muhammet Hanifi Kutluoğlu koleksiyonundan...

'en Güzel 99 Isim' Dünyayı Gezecek
Türkiye’nin ilk ve tek Türk İslam Eserleri Sanat Galerisi Kumbaracı 4, tamamı ünlü hattat Mustafa Cemil Efe’nin yazdığı Esma’ül Hüsna koleksiyonunu yurt içi ve yurt dışında sanatseverlerle buluşturuyor.
Muhammet Hanifi Kutluoğlu koleksiyonundan ünlü hattat Mustafa Cemil Efe’nin yazdığı Allah’ın 99 isminin yazıldığı Esma’ül Hüsna sergisi Ebubekir Mete’nin küratörlüğünde Kumbaracı4 İslam Eserleri Sanat Galerisi tarafından sanat severlerle buluşturulacak. Türkiye’de 7 şehirde sanat severlerle buluşacak olan sergi yurt dışında 7 farklı ülkede Geleneksel Türk sanatı Hat’ı dünyaya tanıtacak. İlk sergi Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde 18-28 Şubat arasında yapılacak.

"ÇOK ÖZEL BİR KOLEKSİYON"
Serginin küratörü Ebubekir Mete Esma’ül Hüsna serigilerinin şimdiye kadar hep farklı sanatçıların eserlerinden oluşacak şekilde yapıldığını Türkiye’nin ilk ve tek Türk İslam Eserleri Sanat Galerisi olarak yine bir ilke imza atarak sadece tek bir hattın kaleminden çıkan çok özel bir koleksiyonu Türkiye ve dünyada sanat severlerle buluşturmanın gururu yaşadıkların belirtti. Mete, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun "Elhamdülillah ki artık bu sanatlar sahipsiz değil, artık kağıt ile kalemi buluşturan, hat sanatını gelecek nesillere intikal ettiren sanatçılar var. Kağıt ve kalem artık emanet olarak sahipsiz değil" açıklamalarını kendileri için çok önemli olduğunu ifade ederek Hat sanatına hizmet etmenin kendileri için kutsal olduğunu söyledi. İlk sergilerinin Beyoğlu Belediyesi ve Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın katkılarıyla 18-28 Şubat arasında Beyoğlu Sanat Galesi’nde olacağını belirten Ebubekir Mete, "Beyoğlu Belediyesi ve sayın Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a hat sanatına katkılarından dolayı şükranlarımızı sunuyorum" dedi.

"CUMHURBAŞKANLIĞI KÖŞKÜNDE 5 ADET VAR"
Kumbaracı 4’ün ortaklarından Erhan Geyik ise 3 senedir galeri olarak faaliyet gösterdiklerini belirterek, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemdeki ABD seyahatinde Barack Obama’ya bir hat tablosu hediye etmesi bütün dünyaya bir mesajdı bizce. O eseri yazan hattat Mustafa Cemil Efe aynı zamanda Başbakanlık devir teslim töreninde Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Sayın Cumhurbaşkanımıza hediye ettiği üstat Necip Fazıl’ın ‘Utansın’ şiirinin Osmanlıca hat tablosunu da yazan sanatkardır. Dönemimizin en iyi hattatlarından olan, genç kuşağın temsilcisi Mustafa Cemil Efe’nin bir çok devlet başkanı, bakanlar, milletvekilleri ve koleksiyonerlerde eserleri bulunuyor. Ayrıca yeni yapılan Cumhurbaşkanlığı köşkünde beş tanesi kabul salonunda, iki tanesi de Cumhurbaşkanı’nın ofisinde olmak üzere yedi adet yazısı bulunuyor. Değerli sanatçımız Mustafa Cemil Efe’nin her biri ayrı güzellikte olan eserlerini Türkiye ve dünyada sergilenecek olmanın gururunu yaşıyoruz" dedi.
(İHA)
Anahtar Kelimeler
Ajans Malatya


Yorum Gönder

@name x