Çalışma Bakanlığı'ndan 4/C'ye 5 maddelik açıklama!

31 Mart 2018 Cumartesi 13:52
Bu haber 29400 kez okundu

Çalışma Bakanlığı 4/C'den 4/B'ye geçecek olan işçilerin haklarına ilişkin 5 maddelik açıklama yaptı

Çalışma Bakanlığı'ndan 4/C'ye 5 maddelik açıklama!
 Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

GEÇİCİ PERSONELİN SÖZLEŞMELİ STATÜYE ALINMASINA İLİŞKİN BAKANLAR KURULU KARARINA İLİŞKİN BASIN DUYURUSU

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesi uyarınca çalışan “geçici personel”in, özelleştirme uygulamaları sonucu istihdam edilenler de dahil olmak üzere, aynı Kanunun 4/B maddesi kapsamında “sözleşmeli personel” olarak istihdam edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. 4C statüsü tamamen kaldırılmış olup;

Yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile;

1- Bundan sonra özelleştirme uygulamaları sonucunda iş akitleri feshedilecek işçilerin “sözleşmeli personel” olarak istihdam edilmesine imkan sağlanmış, halen kamu kurumlarında “geçici personel” statüsünde istihdam edilenlerin sözleşmeli personel statüsüne geçirilmesine ilişkin düzenlemeler yapılmıştır.

Bu çerçevede, 02.04.2018 tarihi itibariyle,

- Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığında “Geçici Personel (4C)” olarak çalıştırılmakta olanlar “Anketör”

- Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığında ve özelleştirme uygulamaları sonucu kamu kurumlarında “Geçici Personel (4C)” olarak çalıştırılmakta olanlardan; lise ve altı öğrenim görmüş olanlar “İdari Destek Görevlisi”, yükseköğrenim görmüş olanlar ise “İdari Büro Görevlisi”

unvanlı “sözleşmeli personel (4B)” pozisyonlarına geçirilecektir.

2- Bu kapsamda “geçici personel (4C)” olarak çalıştırılmakta iken “sözleşmeli personel (4B)” pozisyonlarına geçirilenlerin mevcut ücretlerine kıyasla % 10 oranında artış yapılacaktır.


3- “Geçici personel (4C)” statüsünden “sözleşmeli personel (4B)” statüsüne geçirilen çalışanlar 2018-2019 yıllarını kapsayan 4. Dönem Kamu Görevlileri Toplu Sözleşmesi’nden 4B statüsünde çalışanlara yönelik bağıtlanan tüm sosyal haklardan faydalanacaktır.

4- “Geçici personel (4C)” statüsünden “sözleşmeli personel (4B)” statüsüne 02.04.2018 tarihinde geçirilecek olan çalışanlar mevcut görevlerimi yürütmeye devam edecektir.

5- Ayrıca 4B statüsünde çalışanların izinleri konusunda hazırlıkları devam eden düzenleme tamamlandığında söz konusu düzenlemenin getireceği izin hakları 4C’den 4B’ye geçen çalışanlar için de geçerli olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak : SGK Rehberi

Yorum Gönder

@name x