Google'ın popüler çeviri uygulaması hem web sürümü hem de Translate (Çeviri) mobil uygulaması için düzenli güncellemeler almaya devam ediyor. Son olarak yayınlanan 7.12 sürümü, bir dizi heyecan verici özelliği kullanıcılara sunuyor.

Yüz Yüze Modu (Face-to-Face mode), yeni güncellemenin en dikkat çeken özelliklerinden biri olarak öne çıkıyor. Bu özellik, uygulamanın kullanıcı arayüzünün üst yarısının ters dönmesiyle birlikte çalışıyor, böylece kullanıcılar yüz yüze iletişim kurarken çevrilen metni anında görebiliyorlar. Bu özellik, kültürler arası iletişimi daha kolay ve etkili hale getiriyor. 

Bu yeni güncelleme, kullanıcı arayüzünde yapılan değişikliklerle birlikte Google Translate'in kullanımını daha da kolaylaştırmayı hedefliyor gibi görünüyor. Sol alt köşedeki Konuşma modu simgesinin yerine El Yazısı giriş düğmesinin eklenmesi, kullanıcıların yabancı bir dilde metin yazmalarını ve çevrilen metni hızlıca görmelerini sağlayacak önemli bir özellik olabilir. 

Ayrıca, Konuşma Modu'na erişmek artık sadece mikrofon simgesine dokunarak da mümkün hale geldi. Mikrofon simgesine dokunduktan sonra sağ üst köşede "Konuşma Modu"nu etkinleştiren bir "mesaj kutusu" simgesi göreceksiniz. Ayrıca, mikrofon düğmesi de yeni ve animasyonlu bir tasarıma sahip olacak. 

Bir diğer önemli yenilik, seslendirme bölümünde meydana geliyor. Artık kullanıcılar, konuşma yapar yapmaz çevirileri anında seslendirebilecekler. Ayrıca Google, otomatik dil algılama özelliğini sesli moda da getirdi. Bu sayede uygulama, sizin hangi dili konuştuğunuzu otomatik olarak algılayacak ve manuel olarak dil seçme zorunluluğu ortadan kalkacak. Ayrıca, Yüz Yüze Modu dahil olmak üzere bazı özelliklerin kademeli olarak kullanıma sunulduğunu da belirtmekte fayda var. Bu nedenle, kullanıcıların bu yeni özelliklere tam olarak erişebilmek için bir süre daha beklemeleri gerekebilir.