Kadınlardan "şiddet"li Ptotesto

22 Kasım 2014 Cumartesi 16:11
Bu haber 438 kez okundu

KESK üyesi bir grup, 25 Kasım ‘Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü’ kapsamında, Türkiye’nin gündeminden düşmeyen kadına yönelik şiddeti protesto etti. KESK üyesi bir grup, kadına yönelik şiddete ve savaşa karşı...

Kadınlardan
KESK üyesi bir grup, 25 Kasım ‘Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü’ kapsamında, Türkiye’nin gündeminden düşmeyen kadına yönelik şiddeti protesto etti.
KESK üyesi bir grup, kadına yönelik şiddete ve savaşa karşı Sıhhiye Toros Sokak’ta toplandı. Eyleme Antalya, Mersin, Adana, Bursa ve Kocaeli illerinden otobüslerle Ankara’ya gelen eylemciler de katılarak destek verdi. Burada oluşturulan kortej eşliğinde Kolej Meydanı’na yürüyen yaklaşık 800 kişilik grup, "Kadın, yaşam, özgürlük, kadına kalkan eller kırılsın" sloganları attı. Eylemciler ‘kadına yönelik şiddete karşı isyan, şiddetsiz, savaşsız ve silahsız bir dünya istiyoruz’ yazılı Kürtçe ve Türkçe pankartlar açtı.
Grup daha sonra çevik kuvvet ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi eşliğinde oluşturulan arama noktasından geçerek alana alındı. Transseksüel bir eylemci, arama noktasında kendisini kadın polislerin aramak istememesine "Erkek olduğumu nereden biliyorsunuz?" diyerek tepki gösterdi. Kısa süreli tartışmanın ardından eylemci miting alanına alındı.
LGBT hareketinin de destek verdiği eylemde çok sayıda kadın Kolej Meydanı’nda oluşturulan miting alanında zılgıtlar eşliğinde halay çekti.
Yoğun güvenlik önleminin alındığı eylemde, çevrede bulunan çatılarda bulunan özel harekat polisleri dikkatlerden kaçmadı.
Daha sonra Kolej Meydanı’nda toplanan çok sayıda kadın, ‘Şiddetsiz ve savaşsız bir dünya’ mesajı verdi. Ülkeleri, partileri, devletleri sadece erkeklerin yönetmesini istemediklerini belirten eylemciler, "Annelerinin 40 günlük bebeklerini evde bırakarak işe başlamalarını istemiyoruz. Evde, sokakta, iş yerinde, gözaltında, savaşta, şiddete ve tacize uğramak istemiyoruz. Bedenimizi ve yaşamımızı kuşatma altına alan gerici, mezhepçi uygulamalar ve dayatmaları kabul etmiyoruz" çağrısında bulundu.
(İHA)
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x