Chp’li Kadınlardan Davullu Tepki

25 Kasım 2014 Salı 12:55
Bu haber 359 kez okundu

Mersin’de CHP’li kadınlar, şiddete karşı davul çalarak yürüdüler. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında başlarına mor kurdele takarak yürüyüş yapan CHP Mersin İl Kadın Kolları üyeleri, yol boyunca erkeklerin...

Chp'li Kadınlardan Davullu Tepki
Mersin’de CHP’li kadınlar, şiddete karşı davul çalarak yürüdüler. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında başlarına mor kurdele takarak yürüyüş yapan CHP Mersin İl Kadın Kolları üyeleri, yol boyunca erkeklerin yakasına da mor kurdele takarak kadına yönelik şiddetin son bulmasını istediler.
CHP’li kadınlar, İl Kadın Kolları’nın düzenlediği yürüyüş için saat 11.00’de CHP il binası önünde toplandılar. Başlarına mor kurdele takan ve “Şiddeti izleme müdahale et engelle”, “Çocuk gelinler istemiyoruz”, “Kadına şiddete sessiz kalma”, “Şiddet sürüyor isyanımız büyüyor” yazılı dövizler taşıyan kadınlar, CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Nevin Zaimoğlu önderliğinde il binası önünden İstiklal Caddesi’ne çıktılar. Davullar çalarak 111 Sokak üzerinden Atatürk Caddesi’ne geçen kadınlar, yürüyüş boyunca attıkları sloganlarla kadına yönelik şiddete dikkat çektiler. Yol boyunca gördükleri erkeklerin yakasına da mor kurdele takan kadınların yürüyüşü, Atatürk Evi önünde son buldu. CHP Mersin İl Geçici Kurulu Başkanı Abdullah Özyiğit de Atatürk Evi önünde kadınlara katılarak, eylemlerine destek verdi.

“KADINLAR HİÇBİR DÖNEM YAŞAMADIKLARI KADAR BASKI VE ŞİDDET ALTINDA”
Burada kadınlar adına bir açıklama yapan İl Kadın Kolları Başkanı Zaimoğlu, 2014 Türkiye’sinde kadın cinayetlerinin, kadın intiharlarının, taciz ve tecavüz olaylarının artarak devam ettiğini söyledi. 2013’te 237 kadının öldürüldüğünü, 2014’ün ilk 10 ayında ise bu sayının 255’e yükseldiğini belirten Zaimoğlu, “Bunlardan 12 kadın, tehdit edildiği için koruma başvurusu yapmasına rağmen, gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle hayatlarını kaybetti. Sadece Ekim ayında 20 kadının yaşam hakkı elinden alındı. Yine bu yıl güvencesiz çalışan 101 kadın iş cinayetinden hayatını kaybetti” dedi.
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, kadın mücadelesinin ve örgütlü birlikteliğin önemini bir kez vurgulamak istediklerini ifade eden Zaimoğlu, kadınların mutlu, özgür ve huzurlu yaşamalarını istediklerini kaydetti. Dünyanın her yerinde kadınların aynı haklar için aynı mücadeleyi verdiklerine işaret eden Zaimoğlu, “Baskının ve şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu, bu karşı duruşun dayanışma ruhuyla beslenmesi gerektiğini göstermek için her türlü şiddete karşı susmuyoruz. Bugün artık kabul edilemez boyutlara gelen kadın cinayetleri, güvencesiz çalışan kadınların iş cinayetleri, cinsel yönelimleri nedeniyle öldürülen bireyler, çocuk işçiler, çocuk gelinler, cinsel istismara uğrayan çocuk olgusu, mücadelenin topyekun, örgütlü, dayanışma içinde yapılması gerektiğini bizlere gösteriyor” diye konuştu.
Kadınların evde, sokakta ya da çalıştıkları yerlerde kadın oldukları için yaşadıkları baskı, şiddet ve sömürünün arkasında ideolojik bir saldırı olduğunu öne süren Zaimoğlu, şunları söyledi:
“Kadınları yok sayan, onun emeği ve bedeni üzerinde hak iddia eden bu zihniyete karşı, bulunduğumuz her noktada kadın olmak ortak paydasında örgütlenerek ve dayanışma ilişkilerimizi güçlendirerek mücadele edeceğiz. Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkacağız. Sevginin, huzurun, barışın ve insanca bir yaşamın yeşermesi için sesimizi daha da yükseltiyor ve diyoruz ki, kadınlar yaşasın diye yaşasın kadınlar.”
Zaimoğlu’nun açıklamasının ardından, kadınlar akordiyon eşliğinde, ‘Kadınlar siyasete’ şarkısını söyleyerek, tüm kadınları siyasete katılmaya çağırdılar.
(İHA)
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x