100 liralık 'asgari ücret' desteği İşsizlik Fonu'ndan

08 Mart 2018 Perşembe 08:41
Bu haber 2252 kez okundu

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yatırım ve istihdamın teşviğini içeren torba tasarıdaki 100 TL'lik asgari ücret desteğinin İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacağını açıkladı

100 liralık 'asgari ücret' desteği İşsizlik Fonu'ndan
 Ağbal, asgari ücretin yılbaşında belirlenen tutarın altına düşmemesini sağlamak üzere öngörülen asgari geçim indirimi teşvikinin ise İşsizlik Fonu değil, devlet bütçesinden ödeneceğini belirtti. TBMM'deki torba tasarıya ilişkin olarak, "tasarı yatırımı, üretimi, istihdamı, ihracatı teşvik eden bir düzenleme" diyen.

Ağbal, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bir işletmemiz 2017'de istihdam ettiği personel sayısına ilave yeni personel alırsa yeni alınan bu personelin 12 ay boyunca ödenecek sosyal güvenlik primleri, gelir vergisi ve damga vergisi de devlet tarafından karşılanacak. Yaklaşık olarak 830 lira civarında her bir çalışan başına devlet bu şekilde yeni istihdama teşvik vermiş oluyor.

İmalat sanayisinde veya bilişim sektöründe bu yıl ve önümüzdeki yıllarda yeni sağlanacak istihdamda her çalışan başına yaklaşık 2 bin 400 liraya kadar imkan sağlıyoruz, teşvik veriyoruz."

ÖNDER YILMAZ

Milliyet
Anahtar Kelimeler Destekİşsizlikfon

Yorum Gönder

@name x