Türkiye Kitap Okumada Kaçıncı ?

24 Ocak 2015 Cumartesi 09:41
Bu haber 2161 kez okundu

Eğitimci-Yazar Uzman Psikolojik Danışman Sait Özdemir, Türkiye’nin dünyada kitap okuma oranında 10. sırada yer aldığını söyledi.Özdemir, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de yayınlanan kitap başlığı...

Türkiye Kitap Okumada Kaçıncı ?
Eğitimci-Yazar Uzman Psikolojik Danışman Sait Özdemir, Türkiye’nin dünyada kitap okuma oranında 10. sırada yer aldığını söyledi.
Özdemir, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de yayınlanan kitap başlığı sayısının 2001 yılında 12 bin civarındayken, 2013’te 47 bin 352’ye, 2014’te ise kesin olmayan rakamlara göre 50 bin 752’ye ulaştığını söyledi. Özdemir, Türkiye’de insanların kitap okumadığı algısının yanlış olduğunu belirterek, "Türkiye, Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN) başlığı sayısı bakımından dünyada 10. sırada. Kişi başına düşen rakama bakıldığında ise dünyada 11. sıradayız. Biz bu başarıları elbette yeterli görmüyoruz. Nicelikle beraber niteliği de artırmanın azmi ve gayreti içerisindeyiz" dedi.
Özdemir, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin verilerine göre ise 2014’te kitap üretiminin yüzde 4,6 arttığına dikkat çekerek şunları kaydetti:
"Türkiye’de bugün kişi başına düşen kitap sayısı yaklaşık 7,3’tür. Bu önemli bir rakamdır. Bu anlamda dünya sıralamasında ilk 15’in içindeyiz."
Gençlerin internet üzerinden e-kitap uygulamasını kullandığına ifade eden TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan ise, "Türkiye’de kitap okunmadığı sözünün pek geçerliliği yok. Bu, dilimize yapışmış doğru olmayan bir söz. Teknoloji sadece belli yerlerden değil, çocukların çeşitli kaynaklardan kitaba ulaşmasını sağlıyor."
(İHA)
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x