Mısır Başbakanı: “Rusya ile işbirliği ve iletişim halindeyiz”

31 Ekim 2015 Cumartesi 15:08
Bu haber 2587 kez okundu

Mısır Başbakanı Şerif İsmail, düşen Rus yolcu uçağıyla ilgili olarak soruşturmayı başlatmadıklarını ve soruşturmayı başlatacak özel operasyon ekibinin bulunduğunu kaydederek, “Rusya ile işbirliği ve iletişim halindeyiz” dedi....

Mısır Başbakanı: 'Rusya ile işbirliği ve iletişim halindeyiz”
Mısır Başbakanı Şerif İsmail, düşen Rus yolcu uçağıyla ilgili olarak soruşturmayı başlatmadıklarını ve soruşturmayı başlatacak özel operasyon ekibinin bulunduğunu kaydederek, “Rusya ile işbirliği ve iletişim halindeyiz” dedi.
Rusya’nın Petersburg kentine gitmek üzere Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinden hareket eden Rus Kogalymavia Havayollarına ait bir yolcu uçağıyla kalkıştan yaklaşık 23 dakika sonra irtibat kesilmişti. 17’si çocuk olmak üzere 217 yolcusu ve 7 mürettebatı bulunan Airbus A-321 tipi yolcu uçağı başlatılan arama çalışmaları kapsamında El Ariş kentinde tespit edildi. Arama kurtarma ekiplerinin başlattığı çalışmalar kapsamında uçağın enkazına ulaşıldığı ve kurtarma çalışmalarına başlandığı bildirildi. Yetkililer, çok sayıda ambulansın bölgeye sevk edildiğini kaydederken, olay yerine giden yetkililer ise uçağın ikiye bölündüğünü aktardı. Başlatılan kurtarma çalışmaları kapsamında 5 çocuğa ait cansız bedene ulaşıldığı diğer yolcuların ise koltuklarında bulunduğu kaydedildi.
Öte yandan, uçakla irtibatın kesilmeden önce pilotun Mısır’ın başkenti Kahire’ye acil iniş için izin istediği belirtildi. Mısırlı yetkililer, uçağın düşürüldüğüne dair herhangi bir verinin olmadığını aktardı. Kuzey Sina Sağlık Servisi ise bölgede olağan üstü hal ilan edildiğini bildirdi. Rusya Acil Durum Bakanlığı ise kurtarma çalışmalarına katılmak üzere bölgeye 3 uçak gönderirken, uçakta bulunan yolcuların akrabaları için acil hat oluşturulduğu bildirildi. Yolcuların yakınlarının Petersburg’daki havalimanına akın ettiği kaydedildi.
UÇAĞIN KARAKUTUSUNA ULAŞILDI
Mısırlı yetkililer, uçağa ait kara kutunun tespit edildiğini bildirdi. Öte yandan, uçakta bulunan yolcuların tamamının Rus olduğu ifade edildi. Kremlin’den yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çok sayıda arama kurtarma ekibinin bölgeye sevk edilmesi talimatını verdiği aktarıldı. Açıklamada, yaşanan trajedinin ardından Rusya’da yarın için ulusal yas ilan edildiği kaydedildi.
“BİZ SORUŞTURMA BAŞLATMADIK”
Mısır Başbakanı Şerif İsmail konuyla ilgili açıklama yaptığı açıklamada Sivil Havacılık Bakanlığı’nda görevli operasyon ekibinin bölgeye sevk edildiğini aktararak, “Rusya ile işbirliği ve iletişim halindeyiz. Herhangi bir engel yok. Operasyon ekibi kazanın olduğu bölgeye doğru yola çıktı. Biz soruşturma başlatmadık. Soruşturmayı başlatacak özel operasyon ekibi var. Uçakta 217 yolcu ve 7 mürettebat vardı, yani toplamda 224 kişi. Çok sayıda Bakanımız da olay yerine gidecek” dedi.
(İHA)
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x