Trafik Canavarının Acı Bilançosu: 324 ölü

27 Ocak 2015 Salı 12:13
Bu haber 411 kez okundu

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necat Özdemiroğlu, Türkiye’de 2014 yılının ilk 11 ayında, toplu taşıma araçlarının karıştığı 12 bin 700 trafik kazasında 324 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti. İçişleri Bakanlığı Emniyet...

Trafik Canavarının Acı Bilançosu: 324 ölü
Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necat Özdemiroğlu, Türkiye’de 2014 yılının ilk 11 ayında, toplu taşıma araçlarının karıştığı 12 bin 700 trafik kazasında 324 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti.
İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında imzalanan Trafik Güvenliği Alanında İşbirliği Protokolünü kapsayan üçüncü bölge toplantısı İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya İzmir İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necat Özdemiroğlu, İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, İKÇÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tancan Uysal, Prof. Dr. İbrahim Kocabaş, Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanı Yusuf Avan, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Planlama Destek Daire Başkanı Yunus Avcı, Çiğli İlçe Emniyet Müdürü Murat Yeşilyurt, İKÇÜ Genel Sekreteri Gülten Gültekin, Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Sabuncular, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü temsilcileri, üniversitelerden gelen akademisyenler ve üst düzey idari personel katıldı.

“12 BİN 700 TRAFİK KAZASI”
Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necat Özdemiroğlu toplantıda Türkiye ve dünyada meydana gelen trafik kazalarıyla ilgili bilgiler aktardı. Türkiye’de 2014 yılının ilk 11 ayında, toplu taşıma araçlarının karıştığı 12 bin 700 trafik kazasında 324 kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Özdemiroğlu, “Trafik kazaları nedeniyle yıllık milli servet kaybı 23 milyar TL. Bu rakam, gayri safi milli hasılanın yüzde 1,5 yıllık reel yatırım bütçesinin de yüzde 51.1’ine denk geliyor. Trafik kazaları açısından dünyada da durum pek iç açıcı değil. Dünyada her yıl trafik kazaları nedeniyle 1 milyon 250 bin kişi hayatını kaybederken, yaklaşık 50 milyon kişi yaralanıyor. Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı’nın hedefi 2020 yılına kadar trafik kazalarından kaynaklanan ölümlerin yüzde 50 oranında azaltılmasıdır" dedi.

“KONUNUN EHLİ PERSONEL İSTİHDAM EDİLMELİ”
Bir dönem Trafikten Sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunduğunu anlatan İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya da, trafik alanında yetişen kalifiye iş gücünün önemine dikkat çekti. Karayolu ulaşımıyla ilgili son derece önemli gelişmelere rağmen her yıl 250-300 bin kişinin yaralanıp sakatlandığına dikkat çeken Uzunkaya, “Ülkemizde yüzde 14 olan engelli bireyin üzerine her yıl yüzbinlerce yeni fiziksel engelli trafik gazilerini, mağdurlarını ekleyen bir toplum çarkı dönmeye devam ediyor” diye konuştu. "Trafik artık arkadaşımız oldu" diyen Uzunkaya, şöyle devam etti: "Doğumdan ölüme trafiğin içindeyiz. Böyle iç içe olduğumuz bir kavramı nedense önemsemiyoruz. Trafik kazalarından kaynaklanan ölümleri ve yaralanmaları kaderci ve kolaycı bir yaklaşımla geçiştiriyoruz. Bu yaklaşım bizi gerekli tedbirleri almaktan alıkoyuyor. Ümit ediyorum ki bu ve benzeri faaliyetler önümüzdeki süreçteki ufkumuzu genişletir.”

“ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK”
Açılışta konuşan İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, 10 ildeki 20 üniversiteden üst düzey temsilcilerinin katıldığı böylesine önemli bir toplantıya ev sahipliği yaparak katkı sunmaktan onur duyduklarını kaydetti. Herkesin hayatında trafik ile ilgili acı bir hatırasının olduğunu söyleyen Akhan, ulaşım anlamında son 10 yılda yaşanan gelişmeleri vurgulayarak bu gibi protokollerle üniversite ve akademisyenlerin trafik güvenliği konusuna sağlayacağı katkıların da oldukça önemli olduğunu belirtti.
(İHA)
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x