Hastanede Işçi Eylemi Mutlu Sonla Bitti

26 Ocak 2015 Pazartesi 15:36
Bu haber 548 kez okundu

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakultesi’nde işten çıkartılan 5 işçi için yapılan eylem olumlu sonuç verdi. Hastane yönetimi ile Genel-İş sendikası yetkilileri arasında yapılan görüşme sonrasında işten çıkartılan 5 işçi...

Hastanede Işçi Eylemi Mutlu Sonla Bitti
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakultesi’nde işten çıkartılan 5 işçi için yapılan eylem olumlu sonuç verdi. Hastane yönetimi ile Genel-İş sendikası yetkilileri arasında yapılan görüşme sonrasında işten çıkartılan 5 işçi göreve dönünce eylem sonlandırıldı.
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakultesinde çalışan 5 işçinin görevine hastane yönetimi tarafından son verildi. Bunun üzerine DİSK’e bağlı Genel-İş sendikası üyeleri ve öğrenciler, işten çıkartılan 5 işçi ile beraber hastane bahçesinde çadır kurarak eylem yaptı. Eyleme HDP Milletvekilleri Levent Tüzel ve Sebahat Tuncel de katılarak işçilere destek verdi.
Cerrahi Tıp Bilimler binası önünde toplanan grup, ‘‘Atılan İşçiler geri alınsın’’ yazılı büyük bir pankart açtı. Grup, sloganlar atarak hastane bahçesinde kısa bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yapılan yürüşün ardından grup, yeniden Cerrahi Tıp Bilimler binası önünde toplandı. Eylem devam ederken Genel İş Sendikası yetkilileri de başhekim ile görüşmelere başladı.
Sendika yetkilileri ile hastane yetkilileri arasında görüşmeler devam ederken dışarıda da basın açıklaması yapıldı. Eyleme destek veren HDP Milletvekili Levent Tüzel, "Taşeron işçisi sağlık emekçileri yalnız değildir. Hepimiz onlarla birlikteyiz. İşlerine iade edilene kadar, sendikalı örgütlü kadrolu ve güvenceli çalışma olana kadar hep birlikte tek yürek olacağız" dedi.
HDP Milletvekili Sebahat Tuncel ise sağlık alanında örgütlenmeye karşı gösterilen tutumun kabul edilemez olduğunu belirterek, "Sağlık alanında taşeronlaşmayı getiren, sağlık alanını ticarethaneleştiren yaklaşıma karşı hepimizin itiraz etmesi gerekiyor. İşten çıkartılan arkadaşlarımızın yanındayız ve onlar işe tekrar alınana kadar eylemlerine destek vermeye devam edeceğiz" diye konuştu.
Yapılan açıklamaların ardından Cerrahi Tıp Bilimler binası önünde direniş çadırı kuruldu. Bu sırada özel güvenlik elemanları ile grup arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Arbede güvenlik elemanlarının geri çekilmesi ile son bulurken işten çıkartılan 5 işçi çadıra geçerek eylemi sürdürdü.
Eylem halaylarla devam ederken Hastane ile Genel İş sendikası yetkilileri arasındaki görüşmede olumlu bir şekilde son buldu. Görüşmenin ardından eylemin yapıldığı alana gelen Türk Tabipler Birliği ikinci Başkanı Raşit Tükel, işten çıkartılan 5 işçinin yeniden işe alınması konusunda anlaşma sağladıklarını açıkladı. Yapılan bu açıklamanın ardından işçiler büyük sevinç yaşarken kurulan direniş çadırı da yine grup tarafından sökülerek eyleme son verildi.
(İHA)
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x