masöz bayan istanbul masöz masöz istanbul

700 bin kaçak sigaraya el konuldu

29 Mart 2016 Salı 17:14
Bu haber 20533 kez okundu

Gümrük Muhafaza ekipleri İstanbul Ambarlı Limanında gerçekleştirdikleri operasyonda 700 bin paket kaçak sigaranın yasadışı yollarla ülkemize sokulmasına engel oldu.

700 bin kaçak sigaraya el konuldu
Lübnan’dan Ambarlı Limanı’na gelen ve Yunanistan’a transit olarak gideceği bildirilen bir konteynerde bulunan sigaraların, liman içinde başka bir konteynere aktarılmaya çalışıldığını fark eden gümrük ekipleri olaya müdahalede bulundu.
Yakalandıklarını anlayan zanlılar, eşyayı kaçak olarak yurda sokmaya çalıştıkları fark edilince giriş gümrük idaresine varmadan önce elektronik yolla verilen beyanı hızlı bir şekilde değiştirdi. Önceden alkollü meşrubat olarak bildirilen eşyaların tanımının daha sonra verilen beyanda sigara olarak düzenlendiği tespit edildi.

Ekipler tarafından yapılan araştırmada sigaraların Mersin ilinde faaliyet gösteren bir firma tarafından ülkemizde üretildiği, konteynerin ise ilk kez Lübnan’da gemiye yüklendiği, daha sonra Mısır’da tahliye edildiği oradan da Ambarlı Limanı’na getirildiği belirlendi.

Ekipler Türkiye’de üretilen bir eşyanın yukarıdaki güzergahı izleyerek yine ülkemiz üzerinden transit ticarete konu edilmesini ticari mantığa aykırı olarak değerlendirdi.

Detaylı araştırmada eşyaların izinsiz olarak başka bir konteynere nakli, alıcı firmanın herhangi bir adreste faal olmaması ve şirketin konu dışı faaliyet alanı nedeniyle söz konusu sigaraların kaçak yollarla limandan çıkarılarak ülkemize sokulacağı, ancak görevlilerin olaya müdahale etmesi nedeniyle şüphelilerin bu fiili gerçekleştiremedikleri anlaşıldı.

Yapılan sayım ve tespit sonunda; 700 bin paket sigaraya el konuldu.

Gümrüklenmiş değeri 5 milyon 807 bin 440 TL olduğu belirlenensigaraları yasadışı yollarla Türkiye’ye sokmaya teşebbüs etmeleri nedeniyle üç kişi hakkında Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa muhalefetten suç duyurusunda bulunuldu.

Basın Bülteni
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x