Putin’den AB’nin Kıbrıs’ı kurtarma paketine sert itiraz

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 126 kez okundu

MOSKOVA (CİHAN)- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, AB ve IMF’nin Kıbrıs Rum Kesimi’ni

Putin'den AB'nin Kıbrıs'ı kurtarma paketine sert itiraz
MOSKOVA (CİHAN)- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, AB ve IMF’nin Kıbrıs Rum Kesimi’ni mali krizden kurtarmak için hesaplardan yüzde 10’a kadar vergi alınmasını öngören kurtarma paketine itiraz etti. Putin paketi “adil olmayan” ve “tehlikeli” bir yaklaşım olarak niteledi.
Putin’in basın danışmanı Dmitri Peskov konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Putin, Kremlin yetkilileri, yardımcıları ve ekonomiden sorumlu üst düzey yetkileri ile konuyu müzakere etti. Putin mudilerden vergi alınması yönündeki hareketin adil ve profesyonel olmadığı ve tehlikeli bir yaklaşım olduğu yönünde uyarıda bulundu.” dedi.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi bankalarında off-shore hesaplarında bulunan Rus oligarklara ait 50 milyar doları aşan paranın geri alınamama endişesi Rusya’yı tedirgin ediyor. Güney Kıbrıs Hükümeti Avrupa’dan 10 milyar Euro’luk kurtarma paketini alabilmek için mevduat hesaplarından vergi alacak.

AB ve IMF ile yapılan anlaşma çerçevesinde Rum Kesimi 100 bin Euro’nun altındaki mevduatlarda bir defalık yüzde 6,75, bu miktarın üzerinden de yüzde 9,9 vergi alacak. Haberin duyulmasının ardından Rum kesiminde halk, paralarını çekmek için bankalara hücum ederken, Rus oligarklar da paralarının peşine düştü.

Moody’s uzmanlarına göre Rus oligarkların Kıbrıs bankalarında 20 milyar Euro’su bulunuyor. Vergi uygulaması gelirse Rusya’nın kaybı 2 milyar Euro olacak.

Rusya Maliye Eski Bakanı Aleksey Kudrin geçen hafta yaptığı uyarıda Rum Kesimi’nde yaşanacak mali sorunların yeni bir borç krizini tetikleyeceği uyarısı yapmıştı.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x