Nevruz coşkusu başladı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 84 kez okundu

İSTANBUL (CİHAN)- Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY)’nın

Nevruz coşkusu başladı
İSTANBUL (CİHAN)- Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY)’nın çalışmalarıyla Nevruz şöleni başladı. Dünyanın birçok yerinde yapılacak Nevruz kutlamalarının açılışı Eyüp’te yapıldı. Eyüp Belediyesi’nin katkıları ile düzenlenen programda Nevruz ateşi yakıldı.

Programa; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Altay (RF), Başkurdistan (RF), Gagavuz Yeri (Moldova), Hakas (RF), Saha-Yakut (RF), Tataristan (RF), Tıva (RF), Kırım (Ukrayna), Irak Kerkük Türkmenleri ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi (Çin)’nden yaklaşık 250 sanatçı katıldı. Program açılışına Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak, Çin İstanbul Başkonsolosu Zhang Qingyang, TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, TURKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, dünyanın dört bir yanından sanatçı ve vatandaş katıldı.

4. Nevruz Şenliği, Eyüp Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisiyle başladı. Türk dünyası ülkelerinin kültür grupları program öncesinde düzenlenen ateş yakma ve demir dövme seremonisine katıldı. Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu ve protokol, ateş üzerinden atlayarak demir dövdü. Türk dünyası ülkelerinin halk dansı gösterileri ve müzik gruplarının konserleriyle devam eden programda, ev sahipliğini Eyüp Belediye Başkanı ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkan Yardımcısı İsmail Kavuncu üstlendi.

CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x