Burhan Kuzu: Başkanlık sistemini getirmek için elimizden geleni yapacağız

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 126 kez okundu

İZMİR (CİHAN)- TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu,

Burhan Kuzu: Başkanlık sistemini getirmek için elimizden geleni yapacağız
İZMİR (CİHAN)- TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, başkanlık sistemini getirmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, “Başkanlık modelimiz hazır, nisan ayından itibaren partilere gitmeye başlarız.” dedi.

    Burhan Kuzu, İzmir’de AK Parti Ar-Ge Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Anayasa ve Başkanlık Sistemi’ konulu eğitim seminerine katıldı. Kuzu, partililere başkanlık sistemini anlattı. Türkiye’nin koalisyonlar yüzünden geçmişte büyük sıkıntılar yaşadığını, bu sıkıntıların tekrarlanmaması için başkanlık sistemini getirmek istediklerini ifade eden Kuzu, “Başkanlık sistemini getirmek istiyoruz. Ama bazı sorunlarımız var. Sayımız yetmiyor. Anayasa yapma süreci devam ediyor. Komisyon çalışıyor. Bunun sonucunu görmemiz lazım. Ondan sonra ne yapacağımıza oturup karar vereceğiz.” şeklinde konuştu.

    Komisyonun çalışmalarının yılsonuna kadar süreceğinin söylendiğini dile getiren Kuzu, şöyle konuştu: “Biz de, ‘2014’te 2, 2015’te de 1 seçim var. Dolayısıyla 2013’ten başka tarih yok. 2013’ün Ekim ayına kadar bu iş olursa olur, olmazsa olmaz’ diyoruz. Dünyada anayasaların yapılma süreleri ortalama 1,5 yıl. Bizim de 1,5 sene doldu. Bu süreçten sonuç alamayız diyemem ama ağır gidiyor. Nisanın sonunu bekleyelim. Zaten elimizde başkanlık modeli sistemimiz hazır. Partileri dolaşarak bu sistemi getirmek için elimizden geleni yapacağız.”

    
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x