Selahattin Demirtaş: Keşke on binlerce gencimiz ölmeden bu süreci yaşasaydık

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 185 kez okundu

İSTANBUL (CİHAN)- Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş,” Keşke bu günlere

Selahattin Demirtaş: Keşke on binlerce gencimiz ölmeden bu süreci yaşasaydık
İSTANBUL (CİHAN)- Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş,” Keşke bu günlere çok daha önce gelseydik. Yüzler, on binlerce gencimizi yaşamını yitirmeden bu barış sürecini müzakere ederek çözüme ulaşsaydık.” dedi.

Kazlıçeşme’deki Nevruz kutlamalarına katılan Selahattin Demirtaş, “Çözüm nasıl olacak diyenlere, işte Kazlıçeşme Meydanı’nda bütün ezilenler el ele vermişler. Bütün ötekiler, işte yüz binler, çözümün fotoğrafı budur, diyorlar. Bu alanda, Türküyle Kürdüyle, Lazıyla, emekçisiyle, genciyle yan yana yaşamaktır çözüm. Çözüm Kazlıçeşme Meydanı’ndaki duruştur. Bizler bu zamana kadar verdiğimiz bütün mesajlarda, Kürt sorunu, konuşarak müzakereyle çözülür dedik. Siz de bunun için binlerce defa yürüyüş yaptınız. Verdiğimiz mesajlarla meseleyi bu günlere getirmek istiyorduk. Kan akmasın diye, Türk gençleri, Kürt gençleri ölmesin diye uğraşıp durduk. Şimdi geldiğimiz nokta, bütün bu mücadelenin sonucudur. Keşke bu günlere, çok daha önce gelseydik. Yüzler, on binlerce gencimizi yaşamını yitirmeden bu barış sürecini müzakere ederek çözme anlayışını çözebilseydik. Geç olsa da böylesine bir süreci bütün bu gelişmelerin en anlamlı, en değerli gelişmesi olarak ifade ettik.” şeklinde konuştu.

Öcalan ile görüşmelerden bir kesimin rahatsız olduğunu belirten Demirtaş, “Birileri bu görüşmeden rahatsız oluyorlar. Neden Öcalan’la PKK ile BDP ile görüşmeler oluyor diyorlar. Bazıları Kandil’i dümdüz edelim diyor. Yaptığı çözüme bakar mısın? Sen siyasetçi misin, dozer operatörü müsün? Ankara’dan anlamak kolay geliyor tabi. Bu halkın evlaları ölmek ve öldürmek istemiyor. Bunu hala anlamadınız mı?” ifadelerini kullandı.

Süreci desteklediklerini belirten Demirtaş, “Bizler BDP olarak, hükümetin müzakereye dair attığı adımları destekliyoruz ve desteklemeye de devam ediyoruz. Biz AKP ile ittifak ya da seçim iş birliği yapmıyoruz. İktidar partisine karşı, her türlü demokratik muhalefet hakkımızı her zaman kullanmaya devam ederiz. Ama barış süreci, barışın dili, gençlerin birbirini öldürmeyeceği bir müzakere masasını da desteklemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x