Viranşehir Iraklı çocukları bağrına bastı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 113 kez okundu

ŞANLIURFA (CİHAN)- “Gelenekten Geleceğe” sloganı ile 'Anadolu ve Mezopotamya Kardeş Kültürler Şenliği', Şanlıurfa’nın

Viranşehir Iraklı çocukları bağrına bastı
ŞANLIURFA (CİHAN)- “Gelenekten Geleceğe” sloganı ile 'Anadolu ve Mezopotamya Kardeş Kültürler Şenliği', Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde büyük bir şölen içerisinde yapıldı. Programa katılım fazla olunca Viranşehirliler kapalı spor salonuna sığmadı.

Programa Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Milletvekilleri Mehmet Akyürek, Abdulkerim Gök, Viranşehir Kaymakamı Muhammed Lütfi Kotan, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin, Viranşehir AK Parti İlçe Başkanı Celalettin Sayan, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.

Dünya Tv’de “Zımanı Şirin” programının sunan İbrahim Candan’nın sunuculuk yaptığı gecede Irak’tan gelen öğrenciler Kürtçe, Arapça ve Türkçe Türküler söyleyip bir oyun sergiledi. Kapalı spor salonunun hınca hınç dolduran Viranşehirliler Irak'tan gelen çocukların seslendirdiği parçalar ile coşarken, Irak’taki okullarda görev yapan öğretmenlerin Şanlıurfalı ailelerine de plaket verildi. Programda Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Akyürek ve Abdülkerim Gök’e de günün anısına birer plaket verildi.

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç yaptığı konuşmada programın içeriğinin adından da belli olduğunu gibi Anadolu ve Mezopotamya olduğunu, kültürlerin, kaynağın ve önderinin aynı olduğunu söyledi. Bu ortak değer ve kültürten bizleri ayırmaya çalışıldığını ifade eden Vali Güvenç şunları söyledi: “Bizi Arap, Kürt, Türk, Fars diye ayırmaya çalışmışlar. Ama sevginin ve muhabbetin önüne geçememişler. Kaynak bir olunca, kaynak ilahi olunca; Kerkük’te de böyleyiz, Süleymaniye’de de böyleyiz, Viranşehir’de, Ankara’da ve İstanbul’da da böyleyiz.”

Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Akyürek ve Abdulkerim Gök de yaptıkları konuşmada programa katkı sunup destek olan herkese teşekkür ettiklerini belirtip kardeşlik duygusunu öne çıkaran bu faaliyetlerin desteklenmesi gerektiğini ifade ettiler.

Programa ev sahipliği yapan Viranşehir Girişimci İş Adamları Derneği (VİRGİAD) Başkanı Recep Acar, Anadolu insanının fedakarlığı sayesinde dünyanın dört bir yanında meşalelerin yakıldığını ve kardeşlik türkülerinin artık söylenir olduğunu vurguladı. Acar, bu fedakar öğretmenleri yetiştiren anne ve babalara şükran borçlu olduklarını sözlerine ekledi.

Süleymaniye Kız Kolejinde okuyan öğrencilerden Esher Faruk'un yöre insanının kendilerini çok sıcak ve cana yakın gördüğünü söyledi. Mustafa Faro ise kaymakamlık ziyaretinden çok etkilendiğini ve kaymakam Muhammed Lütfi Kotan’nın verdiği hediyeye çok çok teşekkür ettiğini aktardı. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x