Meslek danışmanı, iş arayan SGK Müsteşarı Acar'a 15 dakikada iş buldu

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 104 kez okundu

SAMSUN (CİHAN)- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar, Çalışma ve İş

Meslek danışmanı, iş arayan SGK Müsteşarı Acar'a 15 dakikada iş buldu
SAMSUN (CİHAN)- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar, Çalışma ve İş Kurumu Samsun İl Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Danışmada görevli iş ve meslek danışmanına iş aradığını söyleyen Acar’a 15 dakika süren görüşmede CV oluşturuldu. Eğitimi, tecrübesi ve isteği doğrultusunda danışman, yaptığı değerlendirme sonunda Müsteşar Acar’a üst seviye bir işletmenin muhasebe departmanında iş buldu.

        Çalışma ve İş Kurumu Samsun İl Müdürü Hasan Kılıçarslan ile gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar, ziyarette çalışmaların yanı sıra iş talebinde bulunan kişi sayısı ve açık iş talebi ile ilgili bilgi aldı.

        Samsun’da 529 kişilik 264 açık iş talebinin bulunduğunu öğrenen Müsteşar Fatih Acar, tüm servisleri de tek tek gezdi. Fiziki yapının düzenini ve hizmet sunumunu beğenen Acar, standartların üzerinde güler yüzlü hizmet anlayışının hakim olmasından dolayı kurum çalışanlarına teşekkür etti.
        
        İşleyişten övgüyle söz eden Müsteşar Fatih Acar, Türkiye’de 3 bin 800 iş ve danışmanının ülkenin en ücra köşesindeki işe muhtaç insanları istihdam etmek için olağanüstü bir gayret sarf ettiğini söyledi. Brifing sonunda yaptığı değerlendirmede Acar, “2011 yılına oranla 2012 yılında hizmetlerin ve yapılan teşviklerin ve kalitenin 3 kat artmasında yeni atanan iş ve meslek danışmanlarının etkisi büyük. Hizmet artık işverenin ayağına gidiyor. Her iş arayanın bir danışmanı var. Bunun yanında çıkarılan teşvik yasalarıyla hem işverene hem iş arayana katkı sağlanıyor. Bu katkılar artarak devam edecek.” açıklamasında bulundu.

        İş-Kur'un mesleği olmayanlara meslek kazandırıp işe yerleştirmesi, işbaşı eğitimi ile istihdamın artırılıp işsizliğin ve kayıt dışılığın önlenmesinde çok önemli rol üstlendiğinin altını çizen Acar, “2012 yılında bu kapsamda Samsun'da 30 milyon TL ile yaklaşık 10 bin vatandaşımız meslek ve istihdamla buluşturuldu. 2013 yılında da bu hizmetler katlanarak devam edecek. İşsizlik rakamlarının aşağıya çekilmesi, kayıtlı istihdamın artırılması, iş sağlığı ve güvenliği bilincinin oluşturulması konusunda bakanlığımız da ciddi çalışmalar yürütüyor.” şeklinde konuştu.

        Samsun Sosyal Güvenlik İl Müdürü Selami Göz’ü de ziyaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı, kurum çalışanlarıyla da sohbet etti. Acar, Sosyal Güvenlik Reformu ile sosyal güvenlik alanında büyük bir değişimin gerçekleştiğinin de altını çizdi.

CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x