Beşikdüzü’nde öğretmen okullarının 165. kuruluş yıldönümü kutlandı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 294 kez okundu

TRABZON (CİHAN)- Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde öğretmen okullarının 165. kuruluş yıldönümü törenle kutlandı. <br/><br/>

Beşikdüzü'nde öğretmen okullarının 165. kuruluş yıldönümü kutlandı
TRABZON (CİHAN)- Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde öğretmen okullarının 165. kuruluş yıldönümü törenle kutlandı.

16 Mart Öğretmen Okulları’nın kuruluşu nedeniyle Beşikdüzü İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi’nde program düzenlendi.

İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi salonundaki törenin açılış konuşmasını Beşikdüzü İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Haydar Çoban yaptı. Çoban, “Türk Milli Eğitim sisteminin omurgası öğretmen okullarının varisi öğretmen yetiştirme sisteminin yüz akı kaynağı Türkiye’nin güzide okullarından Beşikdüzü İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi ile birlikte 16 Mart 1848 tarihinde ikinci Mahmut döneminde İstanbul’da açılan Darul Muallimi’nin kuruluş yıldönümü olan 165.yılda sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Aydınlık Türkiye’nin aydınlık yüzü ülkemize binlerce ilim ordusunun asil kurmaylarını yetiştirmede kaynaklık eden bu okullarda çalışanlara selam olsun. Eğitim beşikten mezara kadar her zaman önemli bir yol gösterici olduğunu bilen bizler ülkemize sevdalı ışığını tarihimizden ivmemizi öğrencisinden alan insana, doğaya çevreye duyarlı çağdaş bir okuluz”.

“ÖĞRETMEK ÖĞRENMEKTEN ZORDUR”

Öğretmek öğrenmekten zordur diyen Okul Müdürü Çoban, “Amacımız öğrenmeyi öğreten ilham veren eğitimcileri yetiştirmektir. Öğretmenlik bir milletin ve devletin geleceğini hazırlama sorumluluğu taşıyan şefkat isteyen bir meslektir. Bu gün gelişme ve kalkınma çapasında olan tüm toplumlarda eğitime ve yetişmiş insan gücüne verilen önem artmaktadır.21 yüzyılda bilgi toplumu kavramı ön plandadır. Var olmak değişmektir. Değişmek olgunlaşmaktır. Olgunlaşmak ise sürekli kendini yenilemektir. İnsanları büyük yapan şey ideallerinin büyüklüğüdür. Hayal ile hedef arasındaki fark eylemdir. Beşikdüzü İMKB Anadolu Lisesi olarak misyonumuz Atatürk ilke ve inkilapları doğrultusunda milli ve manevi değerlere bağlı, insan haklarına saygılı, çevreye duyarlı duygu ve düşüncelerini açıkça ifade edebilen araştırmacı, üretken yorum yapabilen bileşim teknolojilerini kullanabilen hoşgörülü ben değil biz diyebilen sosyal yönü güçlü etik değerleri özümsemiş öğretmenlik mesleğini hedef edinen donanımlı bireyler yetiştirmek için varız” dedi.

Çoban, “Vizyonumuz geleceği şekillendirecek saygın bireyler yetiştiren özgün bir kurum olmaktır. Öğretmenlerin kazanacağı zafer Türk Milletini çağdaş uygarlık seviyesine çıkaracaktır. Okulumuzu çağın yönetim anlayışı ile birlikte yönetmekten aldığımız enerji ile daha iyi noktalara taşıyacağımızın bilincindeyiz. Dünyada başöğretmen sıfatıyla anılan tek lider Atatürk’ dür. Atatürk diyor ki ”bütün ümidim gençliktedir”. Bizlere emanet edilen bu güzide evlatlarımızı yarınlara büyük bir şevk ve heyecanla hazırlıyoruz. Bu okul 74 yıldır ülkenin kalkınmasına güç katıyor. Bu okul güzel ülkenin aydınlanmasına bilimin gelişmesine emek sarf ediyor emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Öğretmen okulları bir ekoldür. Öğretmen okulları kalkınmanın ilk adımıdır” ifadelerini kullandı.

“BU OKUL BEŞİKDÜZÜ’MÜZÜN MARKASIDIR”

Beşikdüzü Kaymakamı Alaattin Aktaş ise
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x