Bakan Güler: Çözüm sürecinde KCK davalarının bitmesi de değerlendirilecek

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 199 kez okundu

GAZİANTEP (CİHAN)- İçişleri Bakanı Muammer Güler, Murat Karayılan’ın KCK davalarının bitmesi yönündeki açıklamalarıyla

Bakan Güler: Çözüm sürecinde KCK davalarının bitmesi de değerlendirilecek
GAZİANTEP (CİHAN)- İçişleri Bakanı Muammer Güler, Murat Karayılan’ın KCK davalarının bitmesi yönündeki açıklamalarıyla ilgili olarak, “Onların hepsi değerlendirilecek. Süreci biz adım adım takip ediyoruz. O konudaki temasları yapan ilgili kuruluşlar var. Onlarla beraber bunun değerlendirmesi yapılacak. Şimdilik hemen yorum yaparak birtakım şeyleri deşifre etmek istemiyoruz ama tabi bütün bu görüşmeler belli bir prosedür çevresinde yürüyecek.” dedi. Güler, önemli olanın ulaşılacak yeri gözetmek olduğunu kaydederek, devletin güvenlik birimlerinin terörle mücadeleye ara vermesinin söz konusu olmadığını belirtti.

Güler, Gaziantep Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen Devlet Övünç Madalyası Tevcih Töreni’nin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. İmralı’ya gidecek üçüncü heyetle ilgili soruya “O konuda Adalet Bakanı'na soracaksınız. Bana sormayın” karşılığını veren Güler, terör örgütü PKK yöneticisi Karayılan’ın KCK davalarının bitmesine yönelik değerlendirmeleriyle ilgili şunları söyledi: “Onların hepsi değerlendirilecek. Süreci biz adım adım takip ediyoruz. O konudaki temasları yapan ilgili kuruluşlar var. Onlarla beraber bunun değerlendirmesi yapılacak. Ama şimdilik hemen yorum yaparak birtakım şeyleri deşifre etmek istemiyoruz ama tabi bütün bu görüşmeler belli bir prosedür çevresinde yürüyecek. Önemli olan ulaşılacak yeri gözetmektir. Bu süreçte herkes sorumluluk içerisinde, elini taşın altına koyarak eylemleriyle, söylemleriyle bu sürece katkı verecek davranışları sergilemesidir. Biz diğer ayrıntılarla uğraşmıyoruz. Önemli olan Türkiye’nin geleceğini, milli birlik ve kardeşlik projesi içerisinde, herkesi kucaklayacak biçimde, ülkenin geleceğinin güven ve huzur içerisinde olacağı bir ortamı sağlamaktır. Bu anlamda cumhuriyet hükümeti bir önemli süreci şu anda yönetmeye çalışmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Terörle mücadelenin hiçbir zaman bitmeyeceğini de kaydeden Güler, “Devletin güvenlik birimlerinin terörle mücadelesine ara vermesi söz konusu değildir. Ama biz terörün sona ermesini, akan kanın durmasını, anaların gözyaşlarının dinmesini istiyoruz. Çalışmalarını bu minvalde devam ediyor. Tabi biz çözüm sürecinden sonuç almak da istiyoruz. Bu anlamdaki bütün adımları da dikkatle izliyoruz.” açıklamasında bulundu.

CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x