Ovit Tüneli emlak fiyatlarına tavan yaptırdı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 173 kez okundu

RİZE (CİHAN)- Rize’nin İkizdere ilçesi Sivrikaya mevkiinde yapımı süren, 12 kilometre uzunluğundaki Ovit

Ovit Tüneli emlak fiyatlarına tavan yaptırdı
RİZE (CİHAN)- Rize’nin İkizdere ilçesi Sivrikaya mevkiinde yapımı süren, 12 kilometre uzunluğundaki Ovit Tüneli, yapıldığı güzergah üzerindeki emlak fiyatlarının tavan yapmasına neden oldu.

Temeli Mayıs 2012’de Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından atılan ve 2015 yılı içerisinde bitirilmesi planlanan Ovit Tüneli, çevresindeki emlak fiyatlarını artırdı. Tünelin tamamlanması ile kar yüzünden yılın altı ayı araç ulaşımına kapalı olan Rize-Erzurum karayolunun yılın 12 ayı araç ulaşımına açılacak olması yatırımcıların bölgeye ilgisini arttırdı. Son aylarda özellikle yabancı yatırımcıların bölgeden emlak almak istemesi emlak fiyatlarının artmasını sağladı. Bitirildiğinde 12 kilometreyi geçen uzunluğuyla Türkiye'nin en uzun tüneli olacak olan tünel özellikle ulaşım, ticaret ve turizm noktasında bölgeye büyük katkı oluşturacak.

Türkiye Turizm Yöneticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ridos Termal Oteli sahibi Kasım Ekşi, bölgedeki emlak fiyatlarında normalin üzerinde bir artış gözlemlediklerini belirterek, “Tünel inşaatı sonrası ilçemizde arazinin metrekaresi yaklaşık 400 liradan satılıyor. Yol üzerindeki 100 metrekare bir dükkanın fiyatı ise 400 bin lira civarında. Daire fiyatları ise 150 bin lirayı geçiyor. Bu artışa tünel inşaatının başlaması ile birlikte yabancı yatırımcıların bölgeye olan ilgisinin artması neden oldu. Tünel inşaatından önce arazinin metre karesi 100 liradan satılıyordu. Yakın bir tarihte bölgemize Avusturya ve Suudi Arabistan’dan yatırımcılar gelerek özellikle otel yapmak için uygun araziler baktılar. Tünel bölgemize olan turist ilgisini de artırdı. Tünel bitirildiğinde bu bölgeye turist akını başlayabilir.” dedi.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x