İstanbul'un 'gladyatör böcekleri' Büyükada'da yetişiyor

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 145 kez okundu

İSTANBUL (CİHAN)- İstanbul'daki ormanların korunması için en az yangın kadar zararlı olan canlılara

İstanbul'un 'gladyatör böcekleri' Büyükada'da yetişiyor
İSTANBUL (CİHAN)- İstanbul'daki ormanların korunması için en az yangın kadar zararlı olan canlılara karşı 'gladyatör' isimli böcek timleri görev yapacak. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen proje ile Büyükada, adeta böcek üretim üssüne çevrildi. Özel bir laboratuvarda üretilen binlerce böcek, ormanların baş belası olan Çamkese böceğine karşı amansız bir mücadele verecek. Yaklaşık 40 bin gladyatör böcek, İstanbul'un dört bir yanında görev yapacak.

Özellikle yaz aylarıyla birlikte orman alanları için en büyük tehditlerin başında yangınlar geliyor. Ancak orman için en az yangın kadar zararlı olan diğer bir unsur da doğal popülasyonu artan zararlı canlılar. Yeşil Meşe Bükücüsü ya da Çamkese böcekleri bu anlamda İstanbul ve çevresindeki ormanlar için büyük tehdit oluşturuyor. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nün 2005 yılından bu yana yürüttüğü çok özel bir çalışma da bu gerçeği gün yüzüne çıkardı. Uzman bir ekip tarafından Büyükada'da kurulan böcek üssü, kelimenin tam anlamıyla orman zararlılarına karşı doğal böcek askerler yetiştiriyor. Calosoma Sycophanta olarak adlandırılan ancak 'gladyatör' ya da 'yamyam böcek' olarak da isimlendirilen canlı ile ormanlara dadanan zararlı canlılara savaş açılıyor.

Gladyatör böceklere ilişkin uzmanların dikkat çeken tespitleri var. Yaklaşık 3 ile 5 yıl ömürleri olan bu canlıların her biri, bu süre içinde 2 bin civarında Çamkese böceği'ni öldürüp yiyebiliyor. Doğaya salındıklarında düşman böcekleri bir bir avlayan gladyatörler, aç kaldıklarında kendi türlerini de yiyebilme özelliğinden dolayı 'yamyam' olarak da biliniyor. Ancak uzmanlar bu özelliği bir otokontrol olarak görüyor.

'KİMYASAL MÜCADELENİN YERİNİ DOĞAL YÖNTEMLER ALDI'

Orman zararlılarına karşı yapılan doğal mücadelenin eski yıllarda kimyasallarla yapıldığını belirten İstanbul Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere, kontrol altına alınamadığında böceklerin de en az yangın kadar zararlı olabildiğinin altını çizdi. Mere,
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x