Tekstilciler geleceklerini tartışmak için Bursa’da buluşuyor

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 160 kez okundu

BURSA (CİHAN)- Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın

Tekstilciler geleceklerini tartışmak için Bursa'da buluşuyor
BURSA (CİHAN)- Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) düzenlediği ‘UTİB Türkiye tekstil ve konfeksiyon sektöründe Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi’ 4- 5 Nisan tarihlerinde Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak. Bu yıl 5’incisi gerçekleştirilecek zirve farklı sektörler için rol model olma özelliği taşıyor.

İnovasyon ekonomisine geçişin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi, Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir istikrarlı bir yapıya sahip olabilmesi ve dünya ekonomisinde hak ettiği yeri alabilmesi adına gerçekleştirilecek zirvede alanında uzman konuşmacılar yer alacak. Etkinlik süresince, akademisyenler, profesyoneller, öğrenciler ve sektör temsilcilerinden oluşan katılımcı yerli ve yabancı konukların projeleri takip etmesi bekleniyor. İki gün sürecek çalışmalarda, yerli ve yabancı akademisyen ve araştırmacılar, önemli Ar-Ge merkezleri ve teknopark çalışanları, inovatif proje önerilerini sanayici ve ihracatçılara sunarak projelerin ortaklığa dönüştürülmesini hedefleyecek. Sanayici ve sektör temsilcilerini bir araya getirecek zirvede, yerli ve yabancı proje sunumu yapılacak.

Dünya çapında başarı kazanmış yerli ve yabancı üniversiteler, enstitüler, Ar-Ge Merkezleri ile teknoparklardan gelen alanında uzman akademisyen ve araştırmacılar ile ihracatçı ve sanayicilerle birlikte bir zirve atmosferi içinde buluşacak. Ar-Ge proje pazarı vasıtasıyla, Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan tekstil ve konfeksiyon sektöründeki ihracatçı şirketlerin, sürekli gelişimine ve vizyonunun artırılmasına yönelik yüksek katma değerli, inovatif, akıllı giysi ve teknik tekstil ürünlerinin üretimi, iç piyasada kullanımı ve ihracatının sürdürülebilir kılınması amaçlanıyor.

UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, dünyanın dört bir yanından öğrenci, akademisyen, tasarımcı ve üretimcilerin Bursa’da bir araya geleceğine dikkat çekti. Burkay, “Her yıl biraz daha gelişerek ve profesyonelleşerek ilerliyoruz. Etkinliğimiz artık rol model olarak alınıyor. Bu proje pazarı etkinliğine, sanayiciler, ihracatçılar, akademisyenler ve öğrenciler katılacak.” dedi.

2009 senesinden bu yana sektörde uygulanmak üzere 850 proje önerileri geldiğini dile getiren Burkay, “Ar-Ge proje pazarımızda sektöre sunulacak birbirinden ilginç 294 proje bulunuyor. Bu sene projeleri etkinlik öncesinde sanayicilerimizle paylaşıp, birebir görüşmeler sağlayacağız. Konvansiyonel tekstillerden, katma değeri yüksek teknik tekstillere geçiş için bu etkinlik çok önemli.” diye konuştu.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez ise şu görüşleri dile getirdi: “Bursa ve Türkiye ekonomisinin taşıyıcı kolonlarından biri olan tekstil ve konfeksiyon sektörü ancak Ar-Ge çalışmalarının artmasıyla dünyada rekabet olanağı bulabilir. Nanoteknoloji, akıllı tekstil ürünleri ve inovasyonla tekstil firmalarımız dünya markalarıyla yarışabilir. Bizim gibi kurumlara da Ar-Ge çalışmalarını desteklemek ve seslerini duyurmalarına yardımcı olmak düşer. 5. Ar-Ge Proje Pazarı’nın bu anlamda önemli bir misyon üstlendiğini düşünüyor, sektöre, kentimize ve ülke ekonomisine fayda sağlamasını umuyoruz.”

Ulusal ve uluslararası düzeyde, UTİB ve BTSO ortaklığında, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) organizasyon ortaklığında, TÜBİTAK TEYDEB destekleri ile, Ekonomi Bakanlığı, TİM, Bursa Tekstil ve Konfeksiyon Ar-Ge Merkezi (BUTEKOM), Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi, Aachen Teknik Üniversitesi, İsviçre Federal Malzeme Bilimi ve Teknolojisi Laboratuvarları ve Güney Kore Tekstil Geliştirme Enstitüsü ve KYTO Teknoloji Enstitüsü’nün işbirliğinde düzenleniyor. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x