"Yurt dışında dil, din, ırk ayrımı yapmadan sağlık hizmeti veriyoruz"

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 124 kez okundu

AMASYA (CİHAN)- USAF Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bahattin Tunç, gönüllü sağlık çalışanlarının

AMASYA (CİHAN)- USAF Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bahattin Tunç, gönüllü sağlık çalışanlarının gittikleri ülkelerde insanların dilini, dinini ve ırkını hesaba katmadan sadece insan olmaları hasebiyle hizmet verdiklerini söyledi.

Uluslararası Anadolu Sağlık Federasyonu’na bağlı (USAF) Amasya Gönüllü Sağlıkçılar Derneği Şifayab, Tıp Bayramı’nı resepsiyonla kutladı. Amasya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen resepsiyona çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

Tüm sağlık çalışanlarının bayramını kutlayan Şifayab Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mürsel Çepni, gelişen ve değişen dünya düzeni içerisinde yaşlı, genç, zengin, fakir, zenci, beyaz, uzak, yakın, dil ve din ayrımı gözetmeden çalıştıklarını belirtti.
İnsanlığın sağlıklı, huzurlu ve mutlu olabilmesi için hem Türkiye’de hem de dünyanın çeşitli yerlerinde sağlık hizmeti yapmak istediklerini kaydeden Çepni, “Bizler USAF üyesi olarak, toplumunun verimli etkin ve yüksek düzeyde sağlık ve eğitim hizmetlerinin yerine getirilmesine katkıda bulunmak, kültürel, bilimsel ve sosyal gelişimine hizmet etmek arzusundayız. Gerek dernek imkanları, gerekse gönüllü kişi ve kuruluşların yardımıyla sağlık kuruluşları ile dayanışma içinde yurt içinde ve yurt dışında sağlık taraması, ilaç toplama ve dağıtma kampanyaları başlatacağız.” dedi.

Geçen yılın sağlık çalışanları açısından çok sıkıntılı geçtiğini hatırlatan USAF Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bahattin Tunç ise sağlık çalışanlarına yapılan saldırıları ve ölüme kadar giden şiddetin bir hayli arttığını ve halen artmaya devam etmekte olduğunu söyledi. Bu durum karşısında sağlık çalışanlarının moralinin ve motivasyonunun kırıldığını ifade eden Tunç, “Devletin bu konularda artık köklü tedbirler alması kaçınılmaz hale gelmiştir. Sağlık çalışanlarımız bulundukları durumdan ekonomik anlamda da memnun değiller. Yeni düzenlemeler getirilerek bu problemin düzeltileceği iletiliyor ancak şu ana kadar herhangi bir değişiklik olmuş değil. Bir grup sağlıkçı arkadaşlarımız bu duruma bakarak ümitsizliğe kapılıp, bu konuların edebiyatını yaparken kendi mesleki icraatlarını aksatmaktadır. Diğer sağlıkçı arkadaşlarımız ise yani sizler, bütün bu sorunları elinin tersi ile iterek, problemlere takılıp kalmadan ıstırap çeken insanların acılarını nasıl hafifletiriz onun hesabını yapıyorlar.” şeklinde konuştu.

USAF üyesi derneklere bağlı doktorların yurt içi ve yurt dışı çalışmalarına da değinen Tunç, “Arkadaşlarımız önce yurt içerisindeki bölgelerinde sağlık taraması başlattı. Bu durum daha da gelişerek yurt dışına kadar gitti. Türkiye artık eskisi gibi değildir. Her alandaki olumlu gelişme sağlığa da yansıdı. Sağlık çalışanlarımız deneyimlerini ve ortaya koyduğu bilgilerini yurt dışına taşımaya çalışıyorlar. Bunun öncülüğünü yapan USAF ve buna bağlı dernekler işlerini layığı ile yapmaya çalışıyorlar. Bu derneklere bağlı sağlıkçı arkadaşlarımız başta Afrika olmak üzere birçok ülkede sağlık taraması gerçekleştirdi. Arkadaşlarımız daha da işleri giderek gittikleri ülkelerde sağlık taraması yerine kalıcı sağlık hizmeti vermeye başladılar. Anadolu’nun bağrından çıkan bu mert sağlık çalışanlarımız, birçok ülkeye elini uzatmaya başladı. Bu işi yaparken de orada ki insanların dilini, dinini ve ırkını hesaba katmadan sadece insan olmaları hasebiyle hizmet veriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Program Avukat Orhan Öztemür’un 'Sağlık Uygulamalarında Karşılaşılabilecek Hukuki Sorunlara Yaklaşım' konulu soru cevap bölümünden sonra sona erdi. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x