Tahliye olan mahkumla ilgilenildi, cezaevine dönme oranı düştü

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 167 kez okundu

BURSA (CİHAN)- 2005 yılında hayata geçirilen Denetimli Serbestlik uygulaması ile cezaevinden tahliye olan

Tahliye olan mahkumla ilgilenildi, cezaevine dönme oranı düştü
BURSA (CİHAN)- 2005 yılında hayata geçirilen Denetimli Serbestlik uygulaması ile cezaevinden tahliye olan hükümlülerin yeniden cezaevine dönme oranları azaldı. 2002’de kamuoyunda ‘Rahşan affı’ olarak bilinen affın ardından tahliye edilen mahkumların yüzde 30’a yakını cezaevine yeniden girerken Denetimli Serbestliğe tabi tutulan hükümlülerin sadece binde 7’si cezaevine geri döndü.

Cezaevinden tahliye olanlar artık cezaevi kapısı önünde bırakılıp ‘Artık özgürsün, istediğin yere gidebilirsin’ denilmiyor. Mahkumun gidip yatacağı bir yeri olup olmadığı bile artık araştırılıyor. Bursa Denetim Serbestlik Koruma Kurulu Başkanı ve Bursa Cumhuriyet Başsavcı Vekili Nurettin Canata, denetimli serbestlik uygulamasının özünde; toplum içinde tehlikeli hali taşıyanlara özel dikkat gösterilmesini sağlamak ve bunlara özgü iyileştirme tedbirlerini geliştirmek görevi olduğunu söyledi. Canata, denetimli serbestliğe tabi olanların daha önce işledikleri suç bilgilerinin denetimli serbestlik görevlileri tarafından bilindiğini, planlama, değerlendirme, rehberlik, iyileştirme ve denetim aşamalarında bu hususun da göz önünde bulundurulduğunu kaydetti. Denetimli serbestliğe tabi yükümlülerin yeniden cezaevine dönme oranlarının düştüğüne dikkat çeken Canata, “Denetim altındaki yükümlülerin cezaevine dönme oranı binde 7 değil de yüzde 7 olsaydı hepimiz için tehlike artmış olacaktı. Bunları yeniden topluma kazandırmanın peşindeyiz. Denetimli serbestlik uygulaması daha aktif hale gelecek.” dedi.

Bursa Denetimli Serbestlik Müdürü Orhan Kaykaç da 2002 yılında kamuoyunda ‘Rahşan Affı’ olarak bilinen aftan çıkan hükümlülerin yüzde 28-30’unun yeniden cezaevine döndüğünü açıkladı. Ancak Denetimli Serbestlik kapsamında Bursa’da tahliye edilen bin 800 yükümlüden sadece 11’inin yani binde 7’si yeniden cezaevine döndüğüne dikkat çeken Kaykaç,
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x