Türkiye'de geçen yıl Visa kartlarıyla 179 milyar lira harcandı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 122 kez okundu

İSTANBUL (CİHAN)- Türkiye, banka kartı kullanımında Avrupa’da Fransa ve İngiltere’nin ardından üçüncü sırada

Türkiye'de geçen yıl Visa kartlarıyla 179 milyar lira harcandı
İSTANBUL (CİHAN)- Türkiye, banka kartı kullanımında Avrupa’da Fransa ve İngiltere’nin ardından üçüncü sırada yer aldı. Visa Europe Türkiye'nin verilerine göre Aralık 2012 itibarıyla Visa markalı kart sayısı 83 milyonu aştı. Bu kartlarla yapılan alışveriş de yüzde 21 büyüme ile 179 milyar lirayı buldu.

Visa Europe’un 2012 yılı değerlendirme toplantısı, şirketin CEO’su Peter Ayliffe ile Bölge Müdürü Berna Ülman’ın katılımıyla yapıldı. Berna Ülman, Türkiye’nin 2012’de dünyada iyi bir tablo ortaya koyduğunu belirterek, “Visa Europe Türkiye olarak biz de İngiltere ve Fransa’nın ardından toplam kullanımda Avrupa’nın üçüncü büyük alanı olduk. Türkiye’nin her alanda olduğu gibi ödeme sistemleri sektöründe de yıldızı parlamaya devam ediyor ve bu tablo bize gurur veriyor.” ifadelerini kullandı.

Ticari kartlar ve e-ticaretin Visa Europe Türkiye’nin 2012’de elde ettiği büyümede önemli rol oynadığını vurgulayan Ülman, “Geçen sene ticari kart adetleri ortalamanın 5 katı oranında büyüdü. Bu kartlarla yapılan alışveriş yüzde 54 artıp 19 milyar liraya geldi. Böylelikle Visa markalı ticari kartların Visa’nın toplam büyümesindeki payı yüzde 11’e dayandı. 2012’de Visa e-ticareti 16 milyar lirayı bularak büyümeye katkı sundu. Bu sene e-ticaretin toplam alışverişlerde payı yüzde 9’a çıktı. Bu da Visa kartlarıyla yapılan harcamaların yüzde 9’unun artık fiziksel olarak mağazada değil, internette olduğunu ortaya koyuyor.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x