Diyanet İşleri Başkanlığı, ‘Hattın Sultanları’ sergisi hazırlıyor

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 124 kez okundu

ANKARA (CİHAN)- Diyanet İşleri Başkanlığı 2013 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında “Hattın

Diyanet İşleri Başkanlığı, ‘Hattın Sultanları' sergisi hazırlıyor
ANKARA (CİHAN)- Diyanet İşleri Başkanlığı 2013 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında “Hattın Sultanları” sergisi hazırlıyor.
İslam sanat tarihi uzmanı Prof. Dr. Uğur Derman’ın danışmanlığında “Hüsn-i Hat” adıyla İstanbul Ayasofya ve Ankara Congressium’da düzenlenecek iki sergide, İslam hat sanatlarının en nadide parçaları yer alacak.
Yaklaşık 300 eserin gösterileceği serginin ilki 12 Nisan–12 Mayıs 2013 tarihleri arasında İstanbul Ayasofya Müzesi’nde, ikinci ise 18 Nisan–23 Nisan 2013 tarihleri arasında Ankara Congressium’da sanatseverlerle buluşacak.

ÖZEL SEÇİLMİŞ ESERLER

Sergilerin açılışına; Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem yapması planlandı.
Hattın Sultanları” sergisinde; Sultan II. Mahmud, Sultan III. Selim, Sultan III. Murad. Sultan Abdülmecid ve Sultan Vahidüddin gibi hattat Osmanlı Sultanlarının yanı sıra son dönemin ekol olmuş meşhur hattatlarından Hafız Osman, Yesarizade Mustafa İzzet, Sami Efendi, Fehmi Efendi, Mustafa Rakım, Mahmud Celaddin, Selma Hanım, Abdullah Üsküdari, Hamid Aytaç, Necmeddin Okyay’a ait yazma eserlere de yer verilecek.
Vakıf Hat Sanatları Müzesi, Süleymaniye Kütüphanesi, İstanbul Şehir Müzesi, Topkapı Sarayı ve özel koleksiyonlardan seçilen nadide koleksiyon ilk kez bir arada sanatseverlere gösterilecek.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x