Muş’ta dereler taştı evler sular altında kaldı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 71 kez okundu

MUŞ (CİHAN)- Muş’ta karların erimesinden dolayı dereler taştı, il merkezine bağlı Yoncalıöz köyü

Muş'ta dereler taştı evler sular altında kaldı
MUŞ (CİHAN)- Muş’ta karların erimesinden dolayı dereler taştı, il merkezine bağlı Yoncalıöz köyü ile Hasköy ilçesine bağlı Gökyazı köyü ve Düzkışla ile Sungu beldeleri sular altında kaldı.

        Merkeze bağlı Yoncalıöz köyünün ortasından geçen derenin taşması sonucu köyde 35 ev sular altında kaldı, hayvanlara yedirilen saman ve otlar zayi oldu. Yoncalıöz Muhtarı Selahattin Aydın, şehir merkezine 40 kilometre mesafedeki 650 nüfuslu köyde dere yatağının taştığını söyledi. Aydın, “Taşkın sonucunda birçok vatandaş evini boşaltarak yakın komşulara yerleşmek zorunda kaldı. Hayvanlara verilen samanlar büyük ölçüde zarar gördü. Her yıl ilkbahar aylarında dere yatağının taşımasıyla dere yakınında bulunan çok sayıda vatandaşın evi bu şekilde sular altında kalıyor.” dedi.

        Evinde eşi ve çocuklarının mahsur kaldığını belirten Metin Akpolat, çocukları evden çıkardığını; ancak eşyaların büyük bir bölümünün sular içinde kaldığını ifade etti.

        İhbar üzerine köye gelen İl Afet ve Acil Durum Müdahale (AFAD) Müdürü Abdurrahim Dayanan, “Şu anda ekibimiz köyde incelemeler yapıyor. Derenin taşması sonucu köyde bir sel tehlikesi mevcuttur. Buna dönük önlemlerimiz başladı. Özellikle vatandaşların tahliye edilmesi ve ardından vatandaşların mağduriyetini giderilmesi için gereken çalışmalarımıza devam ediyor.” diye konuştu.


CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x