Model BM konferansında, 'Esed’a destek veren ülkeler kınansın' önerisi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 159 kez okundu

KAYSERİ (CİHAN)- Kayseri'de öğrenci üyelerden oluşan Model Birleşmiş Milletler Konferansı’nda Suriye’deki iç savaş

Model BM konferansında, 'Esed'a destek veren ülkeler kınansın' önerisi
KAYSERİ (CİHAN)- Kayseri'de öğrenci üyelerden oluşan Model Birleşmiş Milletler Konferansı’nda Suriye’deki iç savaş masaya yatırıldı. Konferansta, Suriye’deki insan hakları ihlalinden duyulan derin endişe dile getirilerek Devlet Başkanı Beşşar Esed’a destek veren ülkelerin kınanması önerisinde bulunuldu.

        Kılıçaslan Eğitim Kurumları bünyesinde eğitim veren Kayseri Özel Yelkenoğlu Liseleri, önemli bir konferansa imza attı. Okulun YELMUN Kulübü'ne üye öğrenciler tarafından 'Suriye’deki Sivil Savaş ve Mültecilerin Durumu' konulu Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansı gerçekleştirildi.

        Melikşah Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılan etkinliğe Ankara, Samsun, Erzurum ve Kayseri’den 65 öğrenci ve 12 öğretmen katıldı. Öğrenciler, Türkiye başta olmak üzere Amerika, Mısır, Kenya, Kanada, Çin Halk Cumhuriyeti, İngiltere, Fransa, Cezayir ve Zambiya ülkelerini temsilen konuşmalar yaptı. Suriye’deki iç savaşın son durumu ve mülteci sorunu masaya yatırıldı.

        Suriye’de devam eden iç savaşın tehlikesine dikkat çekilerek Suriye otoritesinin kendi halkına karşı şiddet kullanması ve insan haklarının ihlali hakkındaki derin endişeler ifade edildi. Konferansta Ekonomik ve Sosyal Komite de Suriye’yle ilgili bazı önerilerde bulundu. Sorunun çözümünde uluslararası işbirliğinin gerekliliğine vurgu yapıldı. Mültecileri kabul eden ve onlara yardım eden ülkelere destekleyici fon ayrılması, Suriye’ye ekonomik yaptırım uygulanması, Devlet Başkanı Esad’ı destekleyen ülkelerin kınanması ve BM’nin savaş suçları üzerinde soruşturma yapması önerildi. Ayrıca kimsesiz çocuklara yardım etmek ve iyi bir eğitim vermek isteyen ülkelerin de bu yardımı çocuklara kendi ülkelerinde yapmaları önerisinde bulunuldu. İki gün süren konferansın ardından katılımcı öğrenciler sertifika, öğretmenler ise plaketle ödüllendirildi.

        Kılıçaslan Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ali Köksal, Model Birleşmiş Milletler Konferansı’nda alınan kararların İngilizce’ye çevrilerek BM’ye göndereceklerini açıkladı.

        Konferans Başkanı ve Melikşah Üniversitesi MUN üyesi Albert Kahira da büyük bir organizasyonu başarıyla tamamladıklarını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x