İpek Yolu, son noktası Bursa’dan hayat bulacak

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 121 kez okundu

BURSA (CİHAN)- Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 'Uluslararası İpek Sempozyumu' Ördekli Kültür Merkezi’nde

İpek Yolu, son noktası Bursa'dan hayat bulacak
BURSA (CİHAN)- Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 'Uluslararası İpek Sempozyumu' Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. İpek Yolu güzergahındaki ülkelerin temsilcilerinin katıldığı sempozyumda İpek Yolu’nun yeniden canlandırılması konusu ele alındı.

Toplantının açılışında konuşan Bursa Valisi Şahabettin Harput, İpek Yolu’nun ayağa canlandırılmasının fevkalade önemli olduğunu söyledi. Vali Harput, şöyle konuştu: “Devletimizin bu konuda yaptığı çalışmaları biliyoruz. İpek Yolu güzergahı üzerindeki ülkelerinde buna destek verdiğini biliyoruz. Umuyoruz ve bekliyoruz ki İpek Yolu yeniden bütün canlılığı ile ayağa kalkar, ülkeler, sevgi, barış, kültür medeniyet estetiği içerisinde gelişir. Bugün insanlığın en çok ihtiyaç duyduğu medeniyetler arasında diyalog, sevgi ve barışa hizmet etmesi bakımından bu sempozyumu da fevkalade önemsiyorum.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İpek Yolu’nun sadece Uzak Doğu’dan başlayıp batıya doğru uzanan ticaret yolu olmadığını ifade etti. 2 bin yıl boyunca dinleri, kültürleri ve milletleri kaynaştırdığına dikkat çeken Altepe, doğudan batıya, batıdan doğuya, bilgelerin, korkuların, inançların ve kültürlerin de yolu olduğunu vurguladı.

ALTEPE: BURSA 15. YÜZYILDA DA DÜNYA ŞEHRİ İDİ

İpek Yolu üzerinde bulunan ticaret şehirlerinin kültürel etkileşimin en yoğun olduğu yerler olduğunu dile getiren Altepe, şunları kaydetti: “Bu şehirlerin içerisinde en önemlilerinden bir tanesi de Bursa’dır. İpek Yolu’nun son noktası Bursa’dır. Şu an bir dünya şehri olan Bursa, daha 15. yüzyılda da bir dünya şehri olarak görülüyordu. Tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri ile imrenilen bir kent. En büyük özelliğimiz tarih başkenti oluşumuz ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış oluşumuz. Bizler de medeniyetler yatağı Bursa’mızın yöneticileri olarak bu özelliklerini ortaya koymaya çalışıyoruz.”

PURTAŞ: TÜRK HALKLARI ARASINDAKİ GÖNÜL BAĞINI GELİŞTİRİYORUZ

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Fırat Purtaş, Türksoy’un, Türk dünyasının UNESCO’su olarak adlandırıldığını ve 1993 yılında 6 Türk devletinin kültür bakanlarının imzası ile kurulduğunu hatırlattı. Türk kültürünün araştırılması, geliştirilmesi, gelecek nesillere aktarılması ve dünyaya tanıtılması amacıyla çalışıldığını ifade eden Purtaş, 20 yıldır Türk halkları arasındaki kültürel ortaklığı, gönül birlikteliğini ve dayanışmasını güçlendirmek için pek çok faaliyet gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Uluslar arası Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü (IICAS) Başkanı Prof. Dr. Shahin Mustafayev, insan toplumunun gelişmesinin küresel ulaştırma koridorları ile gerçekleştiğini belirterek, bu koridorların en önemlisinin İpek Yolu olduğuna dikkat çekti.

KOCAPINAR: ANADOLU TOPRAKLARI EN ÖNEMLİ GÜZERGAH

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Kocapınar da İpek Yolu’nun sadece ticaret yolu değil, fikirlerin, kültürlerin de yolu olduğunun altını çizdi. Doğu ile batı arasında köprü konumundaki Anadolu topraklarının da İpek Yolu’nun en önemli güzergahlarından biri olduğunu sözlerine ekledi.

Programda, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Fırat Purtaş tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye, deri üzerine çizilen Semerkant resmi hediye edildi. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x