Vali Harput tan ‘Selçuklu Mutfağı’ ziyafetine tam not

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 98 kez okundu

BURSA (CİHAN)- Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen ‘Gourmand Cookbok Awards-2012’ yarışmasında birinci seçilen ‘1236-Selçuklu

Vali Harput tan ‘Selçuklu Mutfağı' ziyafetine tam not
BURSA (CİHAN)- Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen ‘Gourmand Cookbok Awards-2012’ yarışmasında birinci seçilen ‘1236-Selçuklu Mutfağı’ndan seçilen mönüye Bursa Valisi Şahabettin Harput tam not verdi.

Uludağ Üniversitesi’nde hazırlanan ve Paris’te düzenlenen yarışmada birinci seçilen ‘1236-Selçuklu Mutfağı’ndan seçilen bir mönüyle öğretim üyeleri ve Vali Şahabettin Harput’a ziyafet verildi. Öğretim üyeleri yemekhanesinde düzenlenen özel yemekte ‘Selçuklu Mutfağı’ tanıtıldı. Yemeğe Vali Şahabettin Harput’un yanı sıra Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek, BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker, işadamı Sedat Çağlar ve öğretim üyeleri hazır bulundu.

‘1236 Selçuklu Mutfağı-Dergâhtan Saraya Bir Aşk Hikâyesi’ kitabının editörlerinden UÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim İ. Öztahtalı’nın organize ettiği yemeğe kitabın yazarı Ömür Akkor da katıldı. Yemekte misafirlere, ödüllü şef Ömür Akkor’un gözetiminde hazırlanan ‘Yoğurtlu ekşili çorba, keşkek, fırın kebabı, Türkmek helvası, bazlamac, patlıcan herze ve sirkencübin’ ikram edildi.

Neşeli geçen yemekte Vali Şahabettin Harput ve Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek, kitabın yazarı Ömür Akkor’dan bilgi aldı. Yemeğe tam not veren Vali Harput ve Rektör Dilek, kitabın Türk kültürü ve mutfağının tanıtımı açısından sona derece önemli olduğunun altını çizdi. Türk mutfağının dünyaya tanıtılmasının ne derece önemli olduğu konusunda hemfikir olunan sohbette, Ömür Akkor, mutfak tarihine olan ilgisinin anlattı.

Editör Yrd. Doç. Dr. İbrahim Öztahtalı da dünyanın en iyi mutfak tarihi kitabı seçilen ‘1236 Selçuklu Mutfağı’ kitabının yazılış hikâyesini anlattı. Yaklaşık bir buçuk saat süren yemekte davetliler, slayt gösterisiyle Selçuklu minyatür ve çinilerinden örnekleri de izledi. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x