Cudi’de askeri şehit eden PKK’lıya 2 kez müebbet hapis verildi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 118 kez okundu

DİYARBAKIR (CİHAN)- Şırnak’taki bir askeri şehit ettikten sonra yaralı olarak yakalanan terör örgütü

Cudi'de askeri şehit eden PKK'lıya 2 kez müebbet hapis verildi
DİYARBAKIR (CİHAN)- Şırnak’taki bir askeri şehit ettikten sonra yaralı olarak yakalanan terör örgütü PKK mensubu Ersan Nazlıer, iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Nazlıer, 1 Haziran 2006 tarihinde piyade er Adem Çiçek’i öldürmek ve devletin bütünlüğünü bozma suçlarından 7 yıldır yargılanıyordu.

Güvenlik güçlerinin 1 Haziran 2006 tarihinde Şırnak’ın Cudi, Bestler Dereler ve Küpeli dağına düzenlediği operasyonda, Ordu nüfusuna kayıtlı piyade er Adem Çiçek şehit olmuş, terör örgütü mensubu 4 kişi ise ölü ele geçirilmişti. Terör örgütü mensubu Ersen Nazlıer de yaralı olarak yakalanmıştı. Tedavi edildikten sonra hakkında dava açılan Nazlıer, hakkındaki karar duruşması Diyarbakır 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Savcı, sanıkla birlikte ele geçirilen silahların üzerinde tespit edilen kanın sanığa ait olduğunu söyledi. Savcı, bu silahların balistik incelemesinde Adem Çiçek’in ölüm olayında kullanıldığının sabit olduğunu belirterek, sanığın 'adam öldürmek' ile 'devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma' suçlarından cezalandırılmasını istedi. Ersan Nazlıer ise Kürtçe yaptığı savunmasında, ait olduğu yaşam anlayışıyla PKK’ya katıldığını belirtti. Nazlıer, mahkemeye sunduğu 80 sayfalık savunmasında PKK'yı savundu.

Nazlıer’in avukatı Mesut Beştaş ise müvekkilinin katıldığı belirtilen eylemlerden bazılarına katılmadığını ve cezaevinde yattığı sürenin göz önünde bulundurulmasını isteyerek tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti, sanık Nazlıer’e ‘Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma’, ‘Adem Çiçek’i öldürmekten’ birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Nazlıer ayrıca, silah bulundurmaktan 7 yıl, belgede sahtecilik suçundan da 3 yıl ceza aldı.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x