BM heyeti, Suriyeli çocukların eğitim gördüğü okula hayran kaldı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 167 kez okundu

GAZİANTEP (CİHAN)- Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği heyeti, Gaziantep’te Büyükşehir Belediyesi tarafından

BM heyeti, Suriyeli çocukların eğitim gördüğü okula hayran kaldı
GAZİANTEP (CİHAN)- Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği heyeti, Gaziantep’te Büyükşehir Belediyesi tarafından Suriyeli minik öğrenciler için hazırlanan okula hayran kaldı.

Suriye’de yaşanan iç karışıklıklardan kaçarak Türkiye’ye sığınan mültecilerin ilköğretim, ortaokul ve lise çağındaki çocuklarının eğitimlerini sürdürebilmeleri için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Suriyeli Misafirler Bilgi Merkezi ve Okulu ziyaret eden heyet, çalışmalardan çok etkilendiklerini ifade etti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Toplum Hizmet Görevlisi Rana Milhem, Kıdemli Operasyon Koordinatörü Rubin Ellis ve Saha Koordinatörü Fuat Özdoğru’dan oluşan heyet, okulda incelemeler yaparak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim ve Sağlık Hizmetler Daire Başkanı Muhtar Akyol’dan bilgi aldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından inanılmaz bir işin başarıldığını ifade eden BM Mülteciler Yüksek Komiserliği yetkilileri, Suriyeli çocuklara ve yetişkinler için hazırlanan bu merkezi çok başarılı bulduklarını, belediye yetkililerinin çalışmalarını takdir ettiklerini söyledi. Çocukların kıyafetlerinden kırtasiye ihtiyaçlarına, ulaşımdan sağlık problemlerinin çözümüne kadar her şeyin düşünüldüğü bu merkezde, eğitimin profesyonel şekilde sürdürülmesinin kendilerini en çok etkileyen hususların başında geldiğini belirten yetkililer, “Savaşın korkunç etkisinden uzak, çocuklara kendi ülkelerinde eğitimlerini devam ettirdikleri doğal bir ortam oluşturulmuş. Büyükşehir Belediyesi’nin, Gaziantep’te verdiği bu hizmeti raporlarımızda da özellikle belirteceğiz. Bu çalışmayı, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği olarak kurumsal anlamda da takdir ediyoruz.” diye ifade ettiler.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim de Suriye’de yaşanan insanlık dramının en büyük kurbanlarının çocuklar ve kadınlar olduğunu, Türk hükümetinin bu acıların kurbanı olan insanlara merhamet elini uzattığını söyledi. Evrim, yerel yönetimler olarak kendilerinin de bu duyarlılığa katkı sunmak adına çeşitli çalışmalar sürdürdüklerini, okulun da bu çalışmaların bir parçası olduğunu dile getirdi. Evrim, okulda bugün itibarı ile bin civarında çocuğun ve ebeveynin eğitim gördüğünü kaydetti. Evrim, merkezin masraflarının Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığını, gelen heyete sınıfları ve diğer alanların gezdirildiğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Muhtar Akyol ise merkezde eğitim gören çocukların ve ebeveynlerinin sağlık problemlerinin çözümünün belediyeye bağlı tıp merkezlerinde, ücretsiz olarak çözüme kavuşturulduğunu dile getirdi.


CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x