Türkmenistan’da Japon çay seremonisi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 187 kez okundu

AŞKABAT (CİHAN)- Japonya'nın geleneksel çay seremonisi, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yapılan bir etkinlikle tanıtıldı.

Türkmenistan'da Japon çay seremonisi
AŞKABAT (CİHAN)- Japonya'nın geleneksel çay seremonisi, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yapılan bir etkinlikle tanıtıldı. Japonya’nın Aşkabat Büyükelçiliği’nin düzenlediği Japon Çay Seremonisi'ne, bu ülkedeki yabancı misyon temsilcileri ve çok sayıda Türkmen vatandaşı katıldı.

Aşkabat’taki Güzel Sanatlar Müzesi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan Japonya geçici maslahatgüzarı Mitsuru Horiguchi, çay töreninin Japonya’da çok önemli olduğunu söyledi. Japon çay seremonisini Türkmenistan vatandaşlarına tanıştırmak amacıyla bir uzman getirdiklerini söyleyen Horiguchi, çayın çok basit bir şey olduğunu, ancak yanındaki bir arkadaşına çay ikram etmenin aranızdaki bağın güçlendirilmesine önemli katkı sağladığını belirtti.

Horiguchi, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Japon kültürünün bu ülkede tanıtılmasına destek verdiğini kaydederek, Japon film festivalini düzenlediklerini, çay töreni ve çiçek sanatını da tanıttıklarını ifade etti.

Daha önce Türkiye’de çalıştığı için Türkçe’si çok iyi olan Horiguchi, Japon kültürünü Türkmenistan’da tanıtmaktan son derece mutlu olduklarını belirtti.

Japon kültüründe önemli yeri bulunan çay seremonisi Türkmen vatandaşları tarafından büyük ilgi gördü. İlk defa Japon çay törenine katılan Türkmen vatandaşları, özel çay kaseleriyle çayın lezzetini aldılar.

Japonya’da çay seremonisi eğitimi veren bir uzmanın yardımıyla Rus kadın tarafından, ipek bir halı üzerinde, yaklaşık 10-15 dakika süren çayın yapılışı ve ikramına ilişkin gösteri sergiledi. Özel çay kâseleriyle davetlilere çay ikramı yapıldı. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x