Çin yeni cumhurbaşkanını seçti: Xi Jinping

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 121 kez okundu

PEKİN (CİHAN)- Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, cumhurbaşkanlığı görevine

Çin yeni cumhurbaşkanını seçti: Xi Jinping
PEKİN (CİHAN)- Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, cumhurbaşkanlığı görevine seçildi. Çin'in gelecek 10 yılına yön verecek kişi olarak seçilen Xi Jinping, ülkenin 5. cumhurbaşkanı oldu.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve ÇKP Merkez Komitesi Askeri Komisyonu Başkanı Xi Jinping, bugün düzenlenen 12. Çin Ulusal Halk Meclisi 1. Toplantısı'nın 4. genel kurulunda yapılan seçimlerde Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Çin Halk Cumhuriyeti Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı seçildi.

2 bin 963 delegenin katıldığı seçimlere 2 bin 952 delegeden kabul oyu alan Xi Jinping, Çin'in yeni cumhurbaşkanı seçildi. Seçimlerde Li Yuanchao da, Çin Cumhurbaşkan Yardımcılığı'na seçildi.

Xİ JİNPİNG KİMDİR ?

1 Haziran 1953'te doğan Xi Jinping’in doğum yeri orta kesimindeki Shaanxi eyaletinin Fuping ilçesindendir. Babası, 1963’te başbakanlık yardımcılığı yapan ülkenin devrimci kahramanlarından emektar komünist ve partinin kurucuları arasında yer alan Xi Zhongxun'dur.

Çin'in en elit okullarından biri Tsinghua Üniversitesi Kültürel ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nin Maksizm Teorisi ve Siyaset Bölümü lisansüstü mezunu olan Xi Jinping, hukuk doktorası sahibidir. Ayrıca, 1975-79 yılları arasında yine aynı üniversitenin bünyesinde Kimya Mühendisliği bölümü mesleki eğitimi almıştır.

1962'de 9 yaşındayken ülkenin kurucusu ve ilk lideri Mao Zedong ile babasının arasının bozulmasından sonra kuzeybatıdaki yoksul Shaanxi eyaletine sürülen Xi, babasının hapse atıldığı
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x