Kan bağışçısı topladı, tableti kaptı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 135 kez okundu

BURSA (CİHAN)- Bursa Hasanağa Şehit Piyade Er Kadir Çavuşoğlu İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri,

Kan bağışçısı topladı, tableti kaptı
BURSA (CİHAN)- Bursa Hasanağa Şehit Piyade Er Kadir Çavuşoğlu İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri, kan bağış kampanyası başlattı. Kampanyanın sonucunda en çok bağışçı getiren öğrencilere tablet hediye edildi.

Türkiye’de her sene 2 milyon üniteyi aşkın kana ihtiyaç duyuluyor. Kan ihtiyacı genellikle hastaların yakınlarından ve acil durumda sağlanabiliyor. Üretilemeyen bir doku olan kanın tek kaynağının sağlıklı bağışçılar olduğunu göz önünde bulunduran Hasanağa Şehit Piyade Er Kadir Çavuşoğlu İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri kan bağış kampanyası düzenledi. 18 ve 65 yaş arası olan sağlıklı, bulaşıcı hastalığı veya riski olmayan ve 50 kilonun üzerindeki herkesin kan verebileceğini belirten öğrenciler, kapı kapı kan bağışçısı aradı.

Kampanyada 9 kişiyle en çok bağışçı getiren 3/B sınıfı öğrencisi Mustafa Kaan Yahşi ödül olarak tablet bilgisayar aldı. Ödülünü öğretmeni Nurdan Akardere verdi. Nurdan Akardere, “Kan bağışı yılda üç kez yapılabilir. Sağlıklı kişilerin yılda en az 2 kez bağışı yapmasıyla ülke ihtiyacının karşılandığını biliyoruz. Maalesef düzenli olarak kan bağışlayan kişi sayısının yeterli olmadığını da biliyoruz. Öğrencilerimizin bu kampanyası takdire şayandır.” dedi.

Mustafa Kaan Yahşi de “Büyüklerimiz bizleri kırmadı ve kan bağışladılar. Yarın hepimiz kana ihtiyaç duyabiliriz.” diye konuştu. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x