Üniversite ile sendika arasında tek kişilik toplu sözleşme imzalandı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 107 kez okundu

ADANA (CİHAN)- Türkiye genelinde sağlık işkolunda tek yetkili sendika olan Türkiye Sağlık İşçileri

Üniversite ile sendika arasında tek kişilik toplu sözleşme imzalandı
ADANA (CİHAN)- Türkiye genelinde sağlık işkolunda tek yetkili sendika olan Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası, Çukurova Üniversitesi’nde işverenle tek kişilik toplu sözleşme imzaladı.

Sağlık-İş Adana Şube Başkanı Mehmet Demirci, dünyada bir ilki gerçekleştirerek yetkili olduğu ÇÜ Dişçilik Fakültesinde bir işçi için dekanlıkla toplu iş sözleşmesi imzaladı.

Sözleşmeye göre işçinin ücreti; birinci yıl birinci altı ay yüzde 4 ve artı enflasyon farkı, ikinci 6 ay yüzde 4 ve enflasyon farkı, ikinci yıl birinci 6 ay yüzde 3 ve enflasyon farkı, ikinci altı ay yüzde 3 ve enflasyon farkı zam alınarak artış sağlandı. Böylece sendikalı işçi toplamda yıllık ilk dilimde yüzde 12 ücret artışına hak kazanmış oldu. Ayrıca ikramiye tutarı yıllık 112 güne çıkarılıp görev tazminatı günlük 4.5 liraya yükseltildi. Sosyal yardım aylık 125 lira, giyim yardımı 110 lira, yol yardımı günlük net 3.5 liraya çıkarıldı.

Sözleşmenin resmen imzalanmasından sonra bir açıklama yapan Sağlık-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Demirci, “Tek sendikalı işçimiz olan arkadaşımızın sosyal hakları ve ücretinde artış sağlayan toplu iş sözleşmesine katkı koyan Dişçilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Toroğlu ve Fakülte Sekreteri Fatih Bozkurt’a teşekkür ediyorum” dedi. Kendileri için sayısının değil üye işçilerin alacağı sosyal hakların önemli olduğunu aktaran Demirci, “İşçimiz bir tane de olsa bin tane de olsa bizim için onların haklarını savunmak ve üretimden gelen gücünün karşılığını almasını temin etmek esastır. Bu konuda sendikamızın duruşu ve çizgisi sayıya göre değil zihniyete göre şekillenir. Esas olan işçilerimizin hak ettiği ve layık olduğu yaşam standartlarına kavuşmasıdır.” dedi.

CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x