Perge antik kenti turizme kazandırılmayı bekliyor

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 139 kez okundu

ANTALYA (CİHAN)- Antalya Aksu’da bakımsız bırakılan Perge antik kenti turizme kazandırılmayı bekliyor. Tesislerin

Perge antik kenti turizme kazandırılmayı bekliyor
ANTALYA (CİHAN)- Antalya Aksu’da bakımsız bırakılan Perge antik kenti turizme kazandırılmayı bekliyor. Tesislerin olmadığı tarihi mekanı ziyaret eden turistler, yorgunluklarını bir taşın üzerinde dinlenerek atmaya çalışıyor.

Antalyalı gazetecilerden oluşan keşif ekibinin 14. kez düzenlediği gezi programı Perge’de yapıldı. Gezinin ev sahipliğini üstlenen Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım, antik kent çevresinde imar planı yapılması gerektiğini vurguladı. Belediye olarak kendilerinin buraya müdahale edemediklerini dile getiren Yıldırım, Perge’nin acilen düzenli bir restorasyona ve plana ihtiyacı olduğunu kaydetti. Buranın cazibesinin artırılması gerekliliğini belirten Yıldırım, “Çevresinde turistlerin oturup dinlenebileceği, alışveriş merkezlerinin olduğu bir Perge haline getirilirse burası daha da canlanır. Biz istiyoruz ki Perge ile Aksu arasında çok güzel bir kaldırım yapalım. O kaldırımların üzerini süsleyelim. Canlı bir cadde haline getirelim. Turistler buradan çıktığında Aksu’ya gelsin, hem toplum kültürünü görsün, tanısın hem de bu esnada Aksu esnafı para kazansın.” diye konuştu. Perge’nin yeterince bilinmediğine işaret eden Yıldırım, buranın tanıtılması için Aksu içinde Perge’yi anlatan bir anıtın yapılmasının faydalı olacağını söyledi. Yıldırım, böylece şehre gelenlerin veya gidenlerin akıllarına burada Perge diye bir yer olduğunun yerleşeceğini aktardı.

BÜYÜKŞEHİR YASASINI ELEŞTİRDİ

Yeni getirilen büyükşehir yasası ile ilgili de konuşan İsa Yıldırım, şu an ki durumda belediye başkanının şehir merkezinden çıkamadığını ifade etti. Merkezdeki Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinin dışında diğer ilçelerde büyükşehirin olmadığını aktaran Yıldırım, “Buralara gidemeyen bir belediye başkanı yarın ilçelere ve köylere nasıl gider, buraların sorunlarını nasıl çözer?” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x