BUGİAD’lı tekstilcilerden FAS’a ticari sefer

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 172 kez okundu

BURSA (CİHAN)- Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD) tekstil ve hazır giyim sektör üyeleri,

BUGİAD'lı tekstilcilerden FAS'a ticari sefer
BURSA (CİHAN)- Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD) tekstil ve hazır giyim sektör üyeleri, çatı kuruluş TUSKON’un, Fas’a yaptığı iş gezisine katıldı. İşadamları, Fas’ta faaliyet gösteren Türkiye Fas İşadamları Derneği'ne (TUFİAD) üye Türk işadamları ve Faslı işadamlarıyla görüşmeler gerçekleştirdi.

Fas gezisini değerlendiren BUGİAD Tekstil Komitesi Başkanı Erol Gürses, “Ticarette ağırlıklı olarak şunu görüyoruz: Türk işadamları diğer ülkelere göre çok daha az geziyor. BUGİAD ailesi, çatı kuruluş TUSKON ile 45 bin kişilik bir aile. Bu aileyle dünyanın her yerine açılıyoruz. Amacımız tekstilci üyelerimizin yurt dışına daha çok mal satışını sağlamak. Fas gezisinde de güzel bağlantılar umuyoruz. Başka ülkelere de gezilerimiz olacak.” dedi.

TUFİAD Genel Sekreteri Gökmen Ertaş da TUFİAD olarak her zaman Türk işadamlarının yanında olduklarını ve Türk işadamlarını Fas'a yatırıma beklediklerini belirtti.

İkili görüşmelerinin ardından Fas’ın pazar imkânları için ülkede araştırmalar yapan üyeler, fabrikaları ziyaret etti. Tarihi Marekeş Pazarı’nı gezen heyet, Fas’ta eğitim veren Türk okulunda da incelemelerde bulundu. Fas'ta bulunan Türk Okulları Koordinatörü İbrahim Aktaş, “Neredeyse 20 senedir Türk işadamlarının sponsorluğu ile Türk okullarımız Fas'ta mevcut. Bizim amacınız ortak değerlerimiz doğrultusunda Fas ve Türkiye arasındaki sevgi ve kardeşlik bağlarını güçlendirmek.” ifadelerini kullandı.

“TÜRK OLDUĞUMUZU ÖĞRENİNCE PARA ALMADI”

Geziye katılan Gülerler Tekstil sahibi Fatih Güler, Afrika’ya ilk ziyareti olduğunu ve 5 -6 firmayla görüşme yaptığını belirtti. Efendioğlu Tekstil’den Murat Çolak ise Çin mallarının Fas’a hâkim olduğunu hatırlatarak, yüzlerce Faslı işadamı ile Türk işadamlarının bir araya getirilmesinin çok önemli bir başarı olduğunu kaydetti.

Berberoğlu Tekstil’den Özkan Berberoğlu da Afrika’nın en büyük alışveriş merkezi Morocco AVM’de telefon kontörü almak için girdikleri mağazada görevli bayanın önce ne dolar ne de Euro kabul ettiğini, Türk olduklarını konuşmalardan anlayınca kontörü uzatıp “Sizler güvenilir insanlarsınız. Daha sonra getirirsiniz” dediğini ifade etti. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x