"İftarda mideye aşırı yüklenmeyin"

08 Temmuz 2013 Pazartesi 16:19
Bu haber 137 kez okundu

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, iftarda çok yemek yiyerek mideye aşırı yüklenilmemesi gerektiğini söyledi. Tepe, "İftarda ağır yiyip sahura kalkmamak vücudu ciddi anlamda zorlar." dedi.Dr. Tepe, Ramazan ayında sağlıklı beslenme...

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, iftarda çok yemek yiyerek mideye aşırı yüklenilmemesi gerektiğini söyledi. Tepe, "İftarda ağır yiyip sahura kalkmamak vücudu ciddi anlamda zorlar." dedi.

Dr. Tepe, Ramazan ayında sağlıklı beslenme konusunda önerilerde bulundu. Tepe, "Normalde ortalama günde üç olan öğün sayısının ikiye düşmesi gün boyunca aç kalınması, yani beslenme düzeninin birdenbire değişmesi orucun ilk günlerinde baş ağrısı, uyku hali, halsizlik, üşüme gibi sağlık sorunlarının yaşanmasına sıklıkla neden olabilir. Bu sebeple özellikle iftarda mideye aşırı yüklenmeyip doğru beslenmek şarttır. Özellikle de Ramazan ayının ilk günlerinde bu çok önemlidir. İftarda ağır yiyip sahura kalkmamak vücudu ciddi anlamda zorlar." diye uyardı.

Gün boyu uzun süren açlık sonrası, iftar zamanı gelmesi ile birden hızlı bir şekilde yemeye başlanmaması uyarısında bulunan Tepe, sözlerine şöyle devam etti: "Mümkünse hafif bir gıda alınmalı, ardından yine 5-10 dakika kadar beklenip ana yemeğe devam edilmelidir. Çünkü bu 10 dakikalık süreçte tokluk merkezimiz uyarılacak ve vücuda gereksiz yük oluşturacak miktarda yiyecek tüketilmemiş olacaktır. Tatlılarda yemeğin hemen ardından değil de en az 15 dakika sonra yenmeli. Baklava, tulumba, lokma gibi tatlıların yerine sütlaç, güllaç, puding gibi hafif tatlılar tercih edilmelidir."

İftar ve sahur arası bol su ve meyve tüketilmesi gerektiğini ifade eden Tepe, şöyle dedi: "Sahur yapmak ise çok önemlidir. Çünkü sahura kalkılmadığı takdirde açlık süresi çok uzamaktadır. Bu durumda kan şekeri daha erken saatlerde düşmekte ve sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Sahurda proteince zengin çay kahvaltısı yapmak en doğru yöntemdir. Sahurda sadece su içmek metabolik hızı yavaşlatabileceğinden halsizlik ve baş ağrısına neden olabilir. Böbrek hastalığı, kontrolsüz şeker hastalığı, kalp-damar hastalığı gibi kronik hastalığı olanlar ile gebe ve emzirme zorunluluğu olan annelerin mümkünse oruç tutmamaları, eğer genel durumları iyi ise mutlak suretle doktorlarından izin alarak oruç tutmaları şarttır."

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, oruç tutan yaşlı insanların kendilerini çok iyi korumalarının, gündüzleri oruçlu vakitlerini güneşten ve efordan uzak, evlerinde serin ortamlarda dinlenerek geçirmelerinin sağlıkları açısından çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x