Seralarda üretim planlaması yapılacak

08 Temmuz 2013 Pazartesi 16:07
Bu haber 200 kez okundu

Muğla’nın Fethiye ilçesinde örtü altı seracılıkta üretim planlası yapmak ve ürün çeşitliliğini artırmak için çalışma başlatılıyor. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası(FTSO) Tarım Meslek Grubu tarafından ortaya atılan çalışma ile...

Seralarda üretim planlaması yapılacak
Muğla’nın Fethiye ilçesinde örtü altı seracılıkta üretim planlası yapmak ve ürün çeşitliliğini artırmak için çalışma başlatılıyor. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası(FTSO) Tarım Meslek Grubu tarafından ortaya atılan çalışma ile üreticilerin üretim dönemleri ve ürün cinsi parseller halinde takvimsel olarak belirlenecek.

    Örtü altı üretimde her türlü ekonomik kaybı önlemek ve oluşabilecek kayıplara karşı önceden tedbir almak için Fethiye’de yeni bir çalışma başlatılıyor. Özellikle her yıl yaşanan ürün bolluğu ve ürün azlığı problemi yine bu çalışma ile çözülecek. FTSO Tarım Meslek Grubu’nun öncülük edeceği çalışma kapsamında çiftçi birlikleri, Ziraat Odası ve Tarım İlçe Müdürlüğü’nün teşvik edici afiş, broşür bastırması, bilgilendirme toplantıları tertip etmesi sağlanacak.

    Konuyla ilgili açıklama yapan 2 No'lu Tarım Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Saraç, çalışmanın başlamasında yıllardan beri zaman zaman düşen ve bazen aşırı yükselen domates fiyatlarının etkili olduğunu söyledi. Domatesteki bu dalgalanmanın zaman zaman farklı ürünlerde de yaşandığını hatırlatan Saraç, bunun sebebinin plansız üretim olduğunu açıkladı. Fethiye’deki üreticilerin günü kurtarma yönetimi ile üretim yaptığını belirten Mehmet Saraç, bir önceki sezonun domates fiyatlarının iyi olduğu dönemlerde hasat yapacak şekilde üretim yaptığını kaydetti.

    Bütün çiftçiler aynı şeyi düşündüğü için o sezonda ürün bolluğu yaşandığını ve ürün fiyatlarının düştüğünü dile getiren Saraç şöyle konuştu: “Bu planlamayı sağlayabilmek için başta çiftçimiz elinde bulunan seralarını yıl boyunca pazara istikrarlı ürün getirecek şekilde dikim planlaması yapmalıdır. Mesela 10 dönüm serası olan bir çiftçimiz bu serasının iki dönümünü erken güzlük, üç dönümünü geç güzlük, 5 dönümünü ise sezonluk olarak diktiğini düşünürsek pazara istikrarlı bir ürün sağlayacağını düşünmekteyiz. ”

    Üretim planlamasını gerçekleştirmek için sektörde faaliyet gösteren zirai ilaç bayileri, hal komisyoncuları, ziraat odası ve tarım ilçe müdürlüğüne önemli görevler düştüğünü açıklayan 2 No'lu Tarım Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Saraç, bu şekilde Fethiye’de tarım sektörünün kazançlı hale gelebileceğini söyledi. Saraç, bu kurumların üretim planlamasını anlatan ve teşvik eden afiş bastırabileceğini üretimin yoğun olduğu köy ve beldelerde toplantılar yaparak bilgilendirme çalışması yapabileceğini ifade etti.

    Bir kaç yıl aynı çalışmalar herkes tarafından istikrarlı olarak uygulanırsa sonuçların çok iyi olacağını ifade eden Saraç, meslek komitesi olarak örtü altı üretiminde planlı üretimi tüm ticaret odaları ile paylaşarak ülke geneline yaymayı hedeflediklerini açıkladı.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x